fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

W Dniu Dziecka zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży

Po raz 29. zbiera się dziś Sejm Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim – dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny skierowany do uczniów w wieku 13-17 lat. Przedsięwzięcie organizowane jest co roku w Dniu Dziecka. Sejm ten, podobnie jak Sejm RP, składa się z 460 posłów. Są oni wyłaniani w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, wskazuje, że celem inicjatywy jest upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych.

– Chcemy, aby dzieci zwiedziły budynki i poczuły się jak parlamentarzyści. Podejmowanie decyzji w najważniejszych sprawach państwowych nie jest proste. Mogą być różne zdania, ale to nie wyklucza dyskusji i możliwości wypracowania kompromisu. Chodzi o to, żeby dzieci to zobaczyły, co będzie ważnym uzupełnieniem treści, jakie poznają w szkole. Pozwoli im to zrozumieć funkcjonowanie państwa. W przyszłości przyczyni się to także do większego udziału w życiu publicznym – mówi wiceminister Dariusz Piontkowski.

Sejm otwiera drzwi dla dzieci i młodzieży od 1994 roku. Obrady poprzedza posiedzenie komisji, na którym młodzież przygotowuje projekt uchwały. Później jest on poddawany dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym. Kończy się ono przekazaniem uchwały członkowi prezydium Sejmu.

Przyjęta uchwała jest apelem młodzieży do dorosłych o podjęcie działań związanych z tematem sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl