fot. pixabay.com

Szwecja zaostrza przepisy antyterrorystyczne, to spełnienie ostatniego warunku Turcji na drodze do NATO

W Szwecji od dziś zaczyna obowiązywać nowe ustawodawstwo zabraniające uczestnictwa w organizacjach terrorystycznych. Według władz w Sztokholmie jest to spełnienie ostatniego warunku stawianego przez Turcję na drodze do NATO.

„PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) jest organizacją sklasyfikowaną jako terrorystyczna i jest oczywiste, że teraz mamy skuteczniejsze narzędzia w ściganiu działań polegających na jej promowaniu lub wspieraniu” –  podkreślił minister sprawiedliwości Szwecji, Gunnar Stroemmer.

Obowiązujące od 1 czerwca przepisy wprowadzają nową formę przestępstwa „uczestnictwo w organizacji terrorystycznej”, zdefiniowane jako np. finansowanie, przygotowywanie lokalu (na zebranie lub konferencję), organizacja transportu, posiłków, czy opieki nad dziećmi.

Podejrzanej osobie grozić będzie do czterech lat pozbawienia wolności albo od dwóch do ośmiu lat w przypadku poważnego przestępstwa. W przypadku kierowania organizacją terrorystyczną można zostać skazanym od dwóch lat więzienia do dożywocia.

Premier Szwecji Ulf Kristerrson w swoim artykule zamieszczonym na łamach „Financial Times” zauważył, że jego kraj, zaostrzając przepisy antyterrorystyczne, „spełnił już wszystkie warunki, do których zobowiązał się wobec Turcji”.

Tymczasem w mediach społecznościowych krąży film z akcji Komitetów Rożawy (od regionu zamieszkanego przez Kurdów). Organizacja w nocy z poniedziałku na wtorek wyświetliła na fasadzie szwedzkiego parlamentu flagę PKK. Akcję skrytykowały władze Turcji.

„Jest to niedopuszczalne, że terroryści PKK wciąż mogą swobodnie działać w Szwecji, która złożyła wniosek o wejście do NATO” – napisał w mediach społecznościowych Fahrettin Altun, rzecznik prezydenta Turcji.

Według zapowiedzi Komitetów Rożawy kolejne manifestacje mają odbyć się w Sztokholmie w weekend. Niejasne jest, czy i w jakim stopniu w przypadku demonstracji zastosowanie będzie miała nowa ustawa antyterrorystyczna. W Szwecji prawo do wolności wypowiedzi jest chronione przez konstytucję.

Komitety Rożawy stały wcześniej za innymi dokonanymi na początku roku antytureckimi akcjami, m.in. organizacja przyznała się do powieszenia kukły prezydenta Turcji, Recepa Erdogana przed ratuszem w Sztokholmie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl