NATO krytykuje naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił w poniedziałek „niedopuszczalne naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe” podczas incydentów z maszynami rosyjskimi i tureckimi na granicy turecko-syryjskiej

„Akcje Rosji” w Syrii, gdzie Moskwa prowadzi ataki lotnicze przeciwko dżihadystom, a według krajów zachodnich przeciwko opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, „nie przyczyniają się do bezpieczeństwa i stabilności w regionie” – napisał Stoltenberg w komunikacie.

Poinformował też, że na poniedziałkowy wieczór pilnie zwołał posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, które ma być poświęcone „ostatnim wydarzeniom”.

Stoltenberg spotkał się w połowie dnia w siedzibie NATO w Brukseli z tureckim ministrem spraw Feridunem Sinirlioglu, aby przedyskutować sytuację w Syrii po wtargnięciu przez rosyjski myśliwiec na terytorium Turcji.

Rozmowa dotyczyła „niedawnych akcji wojskowych Federacji Rosyjskiej wokół Syrii, w tym niedopuszczalnych naruszeń tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty bojowe” – sprecyzował sekretarz generalny NATO.

Turecki MSZ wydał komunikat, w którym napisano – powołując się na szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa – że Rosja uznała naruszenie przez swoje lotnictwo przestrzeni powietrznej Turcji za „pomyłkę”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl