D. Trump: Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu G7

Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu G7 – mówił dziś w Waszyngtonie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, przed wylotem na rozpoczęty dziś szczyt tej grupy w kanadyjskiej miejscowości La Malbaie.

Odnosząc się do tej deklaracji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że „Rosja jest skupiona na innych formatach niż G7”.

Możliwość powrotu Rosji do grupy G7 wykluczyła w tym tygodniu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Rosja dołączyła do G7 w 1998 r.; po jej wejściu przez 12 lat grupa nazywała się G8. Po aneksji Krymu w 2014 r. Moskwa została z niej wykluczona.

Dwudniowy szczyt państw G7, grupy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata (USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Francja, Niemcy i Włochy) oraz Unii Europejskiej rozpoczął się dzisiaj po godz. 18.00 czasu polskiego.

Spotkanie zapewne zdominują handel i umowa nuklearna z Iranem – przywódcy państw są bowiem krytyczni wobec decyzji prezydenta Donalda Trumpa ws. wprowadzenia amerykańskich ceł na import metali oraz wycofania USA z umowy w sprawie irańskiego programu atomowego.

„Jadę do Kanady na G7 na rozmowy, które skupiać się będą głównie na długoterminowych niesprawiedliwych praktykach handlowych przeciwko USA” – napisał dzisiaj na Twitterze Donald Trump.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl