fot. Katarzyna Cegielska

Ustawa „Prawo o zgromadzeniach” z poprawkami wróci do Sejmu

Ustawa o zgromadzeniach ma uporządkować zwoływanie i przeprowadzanie manifestacji – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Po 9-cio godzinnej debacie wyższa izba parlamentu przyjęła dwie poprawki do projektu ustawy. Pierwsza wykreśla zapis o pierwszeństwie władzy oraz związków wyznaniowych przy organizacji manifestacji. Druga wprowadza 14 dniowe vacatio legis.

Ustawę o zgromadzeniach krytykowała opozycja, podnosząc, że ogranicza prawa obywatelskie.

Marszałek Stanisław Karczewski, który był gościem Polskiego Radia podkreślił, że ustawa zwiększa możliwość demokratycznych demonstracji w Polsce.

Szanujemy również osoby, które wychodzą na ulicę. Chcemy, żeby robiły to w sposób bezpieczny i nieskrępowany. Jeżeli ktoś zarzucał naszej ustawie oraz Prawu i Sprawiedliwości złe intencje to tylko świadczy o tym, że to były ich złe intencje, to były polityczne spory – zaznaczył Marszałek Senatu RP.

Marszałek Senatu liczy, że za zmianami, które wprowadziła wyższa izba parlamentu opowie się także Sejm.

Nowela prawa o zgromadzeniach, wprowadza m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona także, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj