W Warszawie „jedynkami” Kopacz i Kaczyński

Liderami na listach wyborczych w Warszawie będą premier Ewa Kopacz (PO) i prezes PiS Jarosław Kaczyński. O starcie Kaczyńskiego poinformowała w poniedziałek wiceszef PiS Beata Szydło. Kandydatka PiS na premiera chce kandydować jak dotąd z okręgu chrzanowskiego.

Kopacz kilka dni temu poinformowała, że chce startować z Warszawy.

Szydło pytana w poniedziałek w Katowicach, z którego okręgu wystartuje w wyborach, odparła: „Jestem wierna mojemu okręgowi, zawsze z mojego okręgu kandydowałam, okręg chrzanowski, dwunasty. Nie widzę powodów, dla których miałabym kandydować z jakiegokolwiek innego” – powiedziała.

Poinformowała, że prezes PiS będzie „jedynką” PiS w Warszawie.

„Jarosław Kaczyński jest liderem Prawa i Sprawiedliwości i będzie startował oczywiście w Warszawie jako nasz lider na pierwszej pozycji” – powiedziała Beata Szydło.

Premier Kopacz w poniedziałek w Warszawie pytana, czy jest gotowa do ewentualnej debaty przedwyborczej z Szydło, czy też chciałaby rozmawiać wyłącznie z liderem PiS, odparła: „Ja jestem gotowa do debaty o Polsce z każdym, kto do tej debaty będzie chciał usiąść; państwo wiecie, że kilka tygodni temu zaprosiłam do tej debaty Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński w tej sprawie nie zabrał głosu. Niech się nie boi, ja taka straszna nie jestem; mogę z nim rozmawiać o sprawach najważniejszych dla Polski, niech się nie chowa za panią Beatę Szydło” – powiedziała premier.

Zaznaczyła, że jeśli Kaczyński nie zechce uczestniczyć w tej debacie, to będzie debatować z osobą wyznaczoną przez pana Kaczyńskiego. „Aczkolwiek bardzo ubolewam, że osobiście nie chce ze mną rozmawiać” – dodała.

Także Szydło była pytana przez dziennikarzy o debatę i o to, czy wzięłaby w niej udział z Kopacz.

„Debata nie jest żadnym problemem, możemy do niej stawać, możemy rozmawiać, możemy debatować. Tylko, tak jak mówię, nie debata o debacie, dzisiaj ludzie potrzebują konkretnej pomocy, pani premier powinna być dzisiaj tam, gdzie ludzie stracili mienie swojego życia. Tam dzisiaj potrzebują tego, żeby rząd ich wspierał” – powiedziała Beata Szydło.

Premier Kopacz w niedzielę mówiła, że w wyborach parlamentarnych chciałaby się zmierzyć z Kaczyńskim, który zapewne wystartuje z Warszawy. „Taka jest moja przymiarka, chciałabym się zmierzyć z szefem największej partii opozycyjnej, Jarosławem Kaczyńskim, który mam nadzieję będzie startował z Warszawy i dlatego powiedziałam, że będę startować z jedynki w Warszawie” – powiedziała Kopacz.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

PAP/RIRM

drukuj