Warszawa: centralne obchody Dnia Strażaka

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 11.00 odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości zainauguruje złożenie meldunku. Najwyższy Przedstawiciel państwa polskiego wręczy nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz przyzna odznaczenia państwowe.

Następnie odbędzie się promocja oficerska 218 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Później warszawskimi ulicami przejdzie defilada złożona m.in. z pododdziałów pieszych, konnych oraz współczesnych i historycznych samochodów straży pożarnych.

O roli strażaków i znaczeniu, jakie ma ich służba, mówi rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

– Jesteśmy po to, aby ratować na co dzień, o różnych porach roku, zagrożone zdrowie, życie, mienie i środowisko ludzi. To służba całodobowa, przez 365 lub 366 dni w roku. To święto nie tylko dla rzeszy ponad 30 tysięcy strażaków zawodowych, ale również strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, strażaków, którzy pełnią służbę również w zakładowych strażach pożarnych. To zawód obdarzony ogromnym zaufaniem społecznym, ale zawód, który nie każdy może wykonywać, chociażby z uwagi na konieczność posiadania określonych predyspozycji, a także umiejętności. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc – podkreśla Paweł Frątczak.    

Uroczystości w Warszawie zakończą się strażackim piknikiem edukacyjnym z licznymi konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród wielu atrakcji będzie m.in. ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

RIRM

drukuj