Protest nauczycieli przed kancelarią premier Kopacz

Nauczyciele z całej Polski będą dziś protestować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. W ten sposób będą się domagać zwiększenia nakładów na edukację, w tym podniesienia płac nauczycieli oraz zaprzestania prywatyzacji szkół.

Wspólna manifestacja ZNP i oświatowej „Solidarności” rozpocznie się o godz. 12.00.

Chcemy wyrazić nasze niezadowolenie z powodu sytuacji polskiej edukacji i zawodu nauczyciela – mówi Ryszard Proksa. Przewodniczący oświatowej „Solidarności” wskazał przy tym na konieczność realizacji postulatów, zawartych w petycji, którą związkowcy chcą przekazać dziś na ręce premier Ewy Kopacz.

Postulaty są niezmienne od wielu lat. Obecna koalicja niestety jest na nie głucha. Chcemy przede wszystkim zwiększenia nakładów na edukację, na oświatę, bo wiadomo – bez tego nie ma żadnej możliwości robienia czegokolwiek w polskiej oświacie. Kolejne postulaty ważne dla nas jako związkowców to podniesienie uposażeń nauczycieli, zwracam uwagę, że pierwsza płaca nauczyciela jest tylko trzysta złotych większa od minimalnej płacy, a nie tak jak do tej pory cały czas tłumaczone jest to społeczeństwu, że nauczyciele zarabiają dużo, albo nawet bardzo dużo, oraz zaprzestanie prywatyzacji – mówi Ryszard Proksa.

Termin protestu nie jest przypadkowy, bo dziś przypada Dzień Edukacji Narodowej. Jest on obchodzony 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.


RIRM

drukuj