fot. PAP/Darek Delmanowicz

Policja prowadzi wzmożone kontrole drogowe w ramach akcji „Majowy weekend”

Trwa policyjna akcja „Majowy weekend”. W jej ramach funkcjonariusze prowadzą wzmożone kontrole w całej Polsce. Na drogi wyjeżdża większa liczba oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

O bezpieczeństwo podróżujących każdego dnia zadba około 5 tys. policjantów. To około 1 tys. więcej niż zwykle. Akcja rozpoczęła się 30 kwietnia i zakończy 5 maja.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. prędkość, trzeźwość kierujących pojazdem oraz sposób przewożenia dzieci. Patrole wzmożoną kontrolą obejmą też przejścia dla pieszych. O szczegółach akcji mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

– Przede wszystkim będziemy się skupiać na płynności ruchu i w drugiej kolejności będziemy przyglądać się bacznie tym kierowcom, którzy w nadmierny sposób przekraczają prędkość, zachowują się niewłaściwie w okolicach przejść dla pieszych, czyli narażają pieszych na utratę życia lub zdrowia, czyli wykroczenia polegające na wyprzedzaniu na przejściach dla pieszych czy też – co jest jednym z najgorszych – omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu – tłumaczy podinsp. Radosław Kobryś.

Funkcjonariusze policji apelują też do kierowców o odpowiednie przygotowanie się do dłuższej podróży. Należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu; poziom płynów, stan ogumienia oraz oświetlenie. Obowiązkowo w pojeździe powinna znaleźć się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i apteczka.

RIRM

drukuj