fot. Katarzyna Cegielska

Zachowali się jak trzeba. W Toruniu odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami Polaków, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom

W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odsłonięto w poniedziałek kolejną tablicę z nazwiskami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie ratując Żydów. Wydarzeniu towarzyszyło sympozjum „Żegota. 80. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom”.

Narażali swoje życie, by uratować życie innych. Uratować przed Holokaustem, przed śmiercią z rąk niemieckich oprawców. Ginęli za pomoc, za gest miłości.

– Polacy byli mordowani za to, że chcieli pomóc innym w strasznej tragedii, strasznej przemocy. Tylko za to. Za podanie kawałka chleba – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom działającej pod kryptonimem „Żegota”. Organizacji, która ma swoje fundamenty w Polsce. Powstała z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej. To był wielki polski apel, który powstał w reakcji na zmowę milczenia o zagładzie Żydów w Europie – mówił dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

– 11 sierpnia 1942 roku na ulicach Warszawy pojawiły się ulotki przygotowane przez działaczy Frontu Odrodzenia Polski. Pisano w nich: „Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko, co widziały dzieje i milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywała się wśród powszechnego złowrogiego milczenia. Tego milczenia dłużej tolerować nie można” – przypomniał dr Karol Nawrocki.

„Żegota” uratowała i przedłużyła życie dziesiątkom tysięcy Żydów. Nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej wypisane są w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Do tej pory zgromadzono 1230 nazwisk.

– Pomysł ten narodził się pod koniec lat 90-tych. Prosiliśmy ludzi, by zgłaszali nam nazwiska bohaterów oraz świadectwa. Tak czynią do dziś. Pracuje nad tym Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II przy Fundacji „Lux Veritatis” – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W poniedziałek 24 października odsłonięto tablicę z kolejnymi nazwiskami. Poświęcenia dokonał ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Ich przykład niech umacnia naszych rodaków w walce o silną i trwałą Polskę zbudowaną na fundamencie Boga, honoru i miłości do Ojczyzny – zaznaczył toruński biskup.

Działacze „Żegoty” zjednoczyli się wokół jednego celu, jakim było ratowanie życia Żydów. Nawet w sytuacji, gdy sami to życie mogli stracić.

– Polacy ratujący Żydów ryzykowali swoim życiem i życiem swoich rodzin. Rodzina Ulmów, których nazwisko także tutaj widziałem, to symbol heroizmu i wielkiego poświęcenia. Polska może i powinna być dumna z tych szlachetnych i odważnych ludzi – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – powiedział Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.

List na uroczystość skierował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. W jego imieniu odczytał go Jarosław Czuba, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

–  Wciąż za mało mówi się o świadectwie polskiego, niezłomnego ducha, jakim jest „Żegota”. Bardzo jestem wdzięczny, że dziś w Toruniu na konferencji zorganizowanej przez Fundację „Lux Veritatis” i Akademię Kultury Społecznej i Medialnej przypominamy i nagłaśniamy wydarzenia sprzed 80 lat – napisał w liście szef resortu kultury.

Pamięć o Polakach ratujących Żydów pielęgnują w sposób szczególny Kaplica Pamięci Polskich Męczenników w toruńskim sanktuarium oraz Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. To żywe pomniki polskiej historii. Heroiczna postawa Polaków pozwoliła uratować nawet 200 tys. ludzkich istnień.

TV Trwam News

drukuj