fot. Monika Bilska

Toruń: Tysiące osób na wieńczącej Festiwal Wisły nocnej paradzie łodzi

Tysiące osób zgromadziły się w niedzielny wieczór na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, aby podziwiać wieńczącą trzydniowy Festiwal Wisły nocną paradę tradycyjnych łodzi. Na rzece w świetle pochodni pojawiły się baty, nieszawki, galary, łodygi, nasuta czy lejtaki.

Tradycji stało się zadość. Nastrojowa nocna parada po raz kolejny zakończyła kolejną edycję Festiwalu Wisły. Już piątą edycję.

„Tworzymy festiwal kulturowy, różnorodny, wielowątkowy. Wynajdujemy w dziedzictwie tej rzeki i jej związkach z Toruniem, ale także innymi miejscowościami, wątki mniej znane, często nieoczywiste. Czasami są to prawdziwe perełki, o których ludzie dowiadują się po raz pierwszy. Chcemy przyciągać ludzi nad rzekę, a z jej brzegu wciągać ich do miast, miejscowości, wiosek. Takie są nasze cele” – podkreślił rzecznik prasowy imprezy, Jacek Kiełpiński.

W tym roku impreza wystartowała z Włocławka. Tam na bulwarach w piątkowych wieczór pojawiło się według szacunków organizatorów kilkadziesiąt tysięcy osób. O jeszcze większych liczbach można mówić w Toruniu, gdzie jednak tłumy rozłożyły się na dwa festiwalowe dni. Wieńczącą wszystko paradę tradycyjnych jednostek pływających obserwowało przynajmniej kilka tysięcy osób.

W sobotę przed południem wiślana brać zjadła „obiad u menonitów” we Włęczu. W tej miejscowości zachowała się chata, która jest jedynym na ziemi dobrzyńskiej zabytkiem tego rodzaju ocalałym do dziś. Za rok lub dwa brać wiślana spotka się w odrestaurowanym budynku.

Toruń był miejscem chrztu nasuty – statku flagowego festiwalu.

„Wzorem dla zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego w skali Europy. Stąd odważny pomysł, by nasuta z toruńskiego malowidła ożyła i popłynęła Wisłą” – zapowiadali przed tegoroczną edycją festiwalu organizatorzy [czytaj więcej].

To stało się faktem i trzynastometrowa łódź uczestniczyła zarówno we Włocławku, jak i w Toruniu w barwnej paradzie tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.

Chrzest flisaków był przypomnieniem zapomnianej nieco tradycji „frycowego”.

„Wszyscy w Polsce płacą frycowe, a mało kto wie, że łączy się to z Toruniem. To właśnie w tym mieście fryce, czyli młodzi adepci flisactwa musieli przejść chrzest, aby zostać przyjętymi do cechu. Wiązało się to z wydatkiem – nie ukrywajmy – na alkohol” – powiedział Jacek Kiełpiński.

Jak mówił, w Restauracji pod Turkiem na Rynku Staromiejskim stała beczka Bachusa, która obecnie znajduje się w Muzeum Piernika.

„Chcemy zrobić jej kopię, aby przewodziła barwnemu korowodowi za rok. Uważamy, że przypominanie o tej tradycji jest niezwykle ciekawe i ważne, bo cały pochód przez miasto to radosny marsz” – dodał.

Z Bulwaru Filadelfijskiego nad Wisłą na Stare Miasto ruszyło kilkadziesiąt osób – głównie uczestników i organizatorów festiwalu. Z każdą kolejną pokonywaną ulicą do pochodu dołączały kolejne osoby, a pętlę po centrum Torunia kończyły już tłumy, które razem z flisakami i tymi, którzy chcą nimi zostać, wróciły na Bulwar Filadelfijski. Tam fryce musieli m.in. spróbować rzecznego mułu, zostali oblani wodą, a także byli okładani wiosłami. Nieodzownym elementem zabawy były śpiewy i tańce m.in. z drewnianymi kukłami, które imitowały piękne panny.

Dyrektor Festiwalu Marcin Karasiński powiedział, że rok temu pandemia nie pokonała imprezy, bo udało się zorganizować czwartą edycję, a tegoroczna piąta przyniosła kolejne nowe pomysły, których organizatorom nie brakuje.

„Chcemy kiedyś zrobić festiwal od Krakowa do Gdańska. Czerpiemy z dziedzictwa kulturowego, które jest niezwykle bogate. Nasza impreza jest różnorodna, stała się konglomeratem wielu wątków. Najważniejsze jest jednak, że z roku na rok jest z nami więcej osób, bo to dla nich, dla rodzin z dziećmi, których w Toruniu widziałem w sobotę i niedzielę mnóstwo, robimy ten festiwal” – dodał Marcin Karasiński.

PAP

drukuj