Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Toruniu

Festiwal Muzyki Sakralnej MUSICA VERA – „Muzyka Nowych Świątyń”  jest międzynarodowym wydarzeniem. Inicjatywa ma na celu rozprzestrzenianie kultury sakralnej w Polsce oraz poza jej granicami.  Festiwal rozpocznie się w Toruniu 22 października i potrwa do 12 listopada.  Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny.

W Polsce odbywa się wiele festiwalów muzyki sakralnej, m.in. „Gaude Mater” w Częstochowie, „Misteria Paschalia” w Krakowie czy „Actus Humanus” w Gdańsku. Festiwal MUSICA VERA będzie wypełnieniem luki woj. kujawsko-pomorskiego, który jest regionem o znaczącym poziomie kulturalnym. To także powrót do idei konkursu istniejącego w latach 2004 i 2006.

– Dawny festiwal „Ars Liturgica” był poświęcony muzyce liturgicznej. Cieszył się wielkim powodzeniem wśród polskich zespołów. Niestety, w pewnym momencie został przeniesiony do Gniezna i w Toruniu powstał pewien brak, jeśli chodzi o kulturę sakralną. Pomyśleliśmy, że Toruń, który cieszy się wysokim poziomem kulturalnym z różnych względów, zasługuje na festiwal muzyki liturgicznej – tłumaczy Paweł Głowiński, dyrektor artystyczny MUSICA VERA.

Podczas organizacji Festiwalu okazało się, że muzyka sakralna cieszy się dużym zainteresowaniem. Do udziału zgłosiły się 33 chóry, w tym zespoły z poza Polski – z Francji i  Białorusi.

Paweł Głowiński zaznacza, że hasło Festiwalu to „Muzyka nowych świątyń”, a więc ważnym założeniem wydarzenia jest jego promocja w nowych parafiach.

– Festiwal rozpocznie się 22 października międzynarodowym konkursem chóralnym. Będzie również wspólna liturgia i koncert laureatów. Tuż po konkursie roześlemy chóry po nowych kościołach Torunia, gdyż hasło Festiwalu to „Muzyka nowych świątyń”. Chcemy kulturę sakralną wtłoczyć do nowych świątyń tam, gdzie brakuje muzycznej kultury (…) a jest wielki potencjał, jeśli chodzi o odbiorców. Będą to koncerty, Msze św., podczas  których będą śpiewały chóry –oznajmia dyrektor Festiwalu.

Następne wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kolejne soboty – 29.10 oraz 5 i 12.11.2016 roku.

– 29 października podczas koncertu zostanie wykonany chorał gregoriański przez kantorów ks. Mariusz Klimka i ks. Piotra Mizery (…). Towarzyszyć im będzie „Schola Gregoriańska” złożona z kapłanów diecezji toruńskiej, a do tego niespodzianka – wspaniały wirtuoz z Gdańska prof. Bogusław Grabowski, który będzie tworzył muzykę na żywo do tematów gregoriańskich – informuje Paweł Głowiński.

W programie uwzględnione zostały utwory muzyki liturgicznej, w tym przykłady muzyki bizantyjskiej, wczesnosłowiańskiej oraz dzieła wielkich kompozytorów muzyki cerkiewnej.

– 5 listopada będzie poświęcony muzyce cerkiewnej – przepięknej, choć mało znanej wśród naszej polskiej tradycji. Wystąpi Michał Hajduczenia wraz z męskim kwartetem cerkiewnym „Ikos”. Jest dla nas wielką radością, że ta kultura będzie prezentowana przez prawdziwych prawosławnych wiernych. Do tego wystąpią oo. Paulini z naszej toruńskiej parafii, którzy wspólnie wykonają akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Szykujemy na ten koncert niespodziankę, ale na razie nie będę zdradzał jaką – mówi dyrektor artystyczny MUSICA VERA.

12 listopada odbędzie się koncert finałowy, który będzie zwieńczeniem Festiwalu Muzyki Sakralnej.

– Wykonamy na nim „Mszę Kreolską” [światowej sławy dzieło Ariela Ramireza]. Jest to muzyka ze stron latynowskich, hiszpańskich, a mówiąc dokładniej – muzyka górali andyjskich. Przepiękna muzyka, bardzo naturalna, prawdziwa, pełna entuzjazmu. Wykonawcami będą wspaniali, polscy soliści Piotr Kusiewicz i Leszek Skrla (…).  Wraz z nimi zagra jeden z najlepszych zespołów w Europie wykonujący muzykę folkloru andyjskiego „Sierra Manta”. Do tego grona dołączy zespół, który mam przyjemność prowadzić „Schola Cantorum Thorunensis” – zespół z Torunia, choć śpiewacy pochodzą z całej Polski – podkreśla Paweł Głowiński.

Organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

Patronat honorowy objęli Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Michał Zaleski, Prezydnt Miasta Torunia, ks. bp Andrzej Suski, biskup Toruński.

Afisz

Kliknij, aby powiększyć

 


platak

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl