Do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu trafi oryginalny hełm husarski z XVII wieku

Do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu trafi nowy eksponat. To oryginalny hełm husarski z XVII wieku. Muzeum jest państwową jednostką kultury.

Oprócz wsparcia ze strony ministerstwa pomoc dla [Muzeum „Pamięć i Tożsamość”] w Toruniu płynie także od przedsiębiorców i ludzi dobrej woli – podkreślają twórcy obiektu.

–  Bardzo cieszymy się, że do naszego muzeum trafiają eksponaty. Będą stanowiły one elementy wystawy, która w tym muzeum się znajdzie, poświęconej historii Polski widzianej oczyma św. Jana Pawła II – podkreśla Andrzej Jaworski, sekretarz Rady muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Teraz dzięki wsparciu Fundacji „Tożsamość” do toruńskiego muzeum trafił hełm. Jest to szyszak z XVII wieku.

– To jest szyszak z okresu Bitwy pod Wiedniem. Stuprocentowo oryginalny, świetnie zachowany, odrestaurowany – wyjaśnia sekretarz Rady muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

To już 3 taki eksponat w toruńskim muzeum, związany ze zwycięstwem nad Turkami.

– Myślę, że okres Bitwy pod Wiedniem i wielkie zwycięstwo Jana III Sobieskiego jest bardzo ważnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków. Nie tylko dla Polaków, w końcu była to obrona chrześcijaństwa przed przeważającą liczbą wojsk muzułmańskich, przed islamem – zaznaczył Andrzej Jaworski. 

Te i inne eksponaty będzie można obejrzeć już niebawem. Otwarcie toruńskiego muzeum przewidziane jest w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj