Gruntowna modernizacja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zakończona

Zakończyła się gruntowna modernizacja, m.in. zapewniająca odpowiedni mikroklimat księgozbiorom, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu – pierwszej polskiej bibliotece naukowej na Pomorzu. Na przeniesienie z magazynów zastępczych czeka łącznie 46 tys. woluminów.

Zakończona modernizacja to pierwsza tak duża inwestycja w siedzibie biblioteki – powiedział w środę marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Remont budynku, w którym od 1973 roku znajduje się Książnica Kopernikańska, czyli wojewódzka biblioteka publiczna, rozpoczął się wiosną dwa lata temu. W ramach przeprowadzonych prac wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi.

– Udało się też odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków – poinformowała rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska.

Jak podkreśliła, w całym budynku zainstalowany został nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny, dzięki któremu zbiory będą przechowywane w mikroklimacie o odpowiednich parametrach, czyli w temperaturze od 14 do 16 st. C. i wilgotności od 45 do 55 proc.

W ramach modernizacji Książnicę wyposażono również w nowy system ochrony przeciwpożarowej i bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną.

Na każdej kondygnacji zamontowano czujniki dymu, drzwi przeciwdymowe i system gaszenia gazem. Zainstalowano także antywłamaniowy monitoring ruchu i obrazu – dodała Krzemińska.

Obecnie w bibliotece trwa montaż regałów. Zbiory Książnicy wkrótce wrócą na swoje miejsce z magazynów zastępczych. Do przeniesienia jest 46 tysięcy woluminów.

Wartość remontu to prawie 11 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa.

Książnica Kopernikańska powstała w 1932 roku jako pierwsza na Pomorzu polska biblioteka naukowa. W roku 1973 przeniesiono ją z siedziby gmachu Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej do specjalnie dla niej zaprojektowanego i zbudowanego budynku przy ul. Słowackiego 8.

Zbiory Książnicy obejmują m.in. starodruki, w tym inkunabuły (pierwsze druki) z XV wieku, polonika (dokumenty piśmiennicze) z XVI-wiecznymi wydaniami dzieła Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja, a także rękopisy, kartografia (kolekcja XVI i XVII-wiecznych unikatowych globusów oraz atlasów) i druki nowe.

PAP/RIRM

drukuj