fot. twitter.com/MonikaaaBilska

Toruń: w WSKSiM trwa drugi dzień XXII Forum Polonijnego

Dziś drugi dzień XXII Forum Polonijnego organizowanego w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele Polonii z 20 krajów świata z 5 kontynentów.

Forum Polonijne to doskonała okazja do spotkania pomiędzy przedstawicielami Polaków i Polonii z całego świata – akcentuje dziekan WSKSiM dr Dorota Żuchowska.

– Spotykają się ze sobą, ale spotykają się też z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za kontakty z Polonią w kraju, czyli z marszałkiem Senatu, z politykami, którzy są zaangażowani w działalność na rzecz Polaków i Polonii za granicą – podkreśla dr Dorota Żuchowska.

O scalaniu Polaków dzięki tej inicjatywie mówi inż. Zbigniew Wysocki, honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego.

– Jest 20 milionów Polaków poza Polską, którzy kochają naszą Ojczyznę tak samo, a czasem są przykładem odwrotnie – że są coraz lepsi od nas, którzy jesteśmy w Ojczyźnie i ją mamy – zaznacza inż. Zbigniew Wysocki.

Polonia to drugie płuco Polski – wskazuje kapitan Żeglugi Wielkiej Józef Gawłowicz. Stąd jej obecność w Toruniu jest niezwykle ważna.

– Dlatego że ich opinia o Toruniu, o inicjatywie, o głębokiej wierze Polaków – mimo laicyzacji całej Europy – jest bardzo znacząca i ona promieniuje na resztę otoczenia – tłumaczy kpt. Józef Gawłowicz.   

Na organizowane już po raz kolejny w toruńskiej uczelni spotkanie Polonii z zadowoleniem patrzy gospodarz miasta Michał Zaleski.

– Spotkanie tych, którzy mieszkają na co dzień poza granicami ojczyzny, a którzy sercem i tęsknotą są z nami w Polsce po to, aby o tym temacie debatować – to jest naprawdę bardzo ważna dyskusja i wydarzenie. Cieszę się z tak licznego udziału przedstawicieli Polonii, obecności ich tutaj na już XXII Forum Polonijnym, w dyskusji, w której – jak sądzę – będą także okazje do radości ze spotkań w naszym kraju, w Polsce – w ich rodzinnym kraju – akcentuje prezydent Michał Zaleski.

Hasłem tegorocznego spotkania jest „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej”. Patriotyzm – jak podkreśla marszałek Senatu Stanisław Karczewski – to kluczowe słowo dla naszych rodaków mieszkających na obczyźnie.

– Ciągle spotykam się z tym słowem, jesteśmy patriotami, chcemy, żeby Polska się rozwijała, chcemy, żeby Polska prawdziwie się rozwijała, żeby rozwijała się na fundamentach, na tych fundamentach, na których była budowana. My bardzo wiele od Państwa – od Polaków mieszkających za granicą – uczymy się – zaznacza Stanisław Karczewski.

Polacy za granicą pielęgnują swoje korzenie. O trosce o polskość na Ukrainie mówi Andżelika Plaksina.

– Wszyscy podtrzymują tradycję, z wielka przyjemnością chodzą na imprezy, prowadzą festiwale, dużo dzieci, dużo młodzieży i oczywiście ludzie starsi – ich historia ich losy, który bywały nawet trudne i oni to wszystko wspominają, pamiętają, ale wiedzą, że to trwa i że młodzież to wszystko dalej promuje. Kultura i język polski – to wszystko jest w nas podtrzymywane na wielkim poziomie – wskazuje Andżelika Plaksina.   

Organizatorem spotkania jest WSKSiM, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem, które potrwa do niedzieli, objął prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl