fot. Agata Mieczkowska

Studenci WSKSiM w Wilnie

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia po raz kolejny uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Wilnie.

W trakcie pobytu na Litwie studenci odwiedzili m.in. Górę Trzech Krzyży, Ostrą Bramę, kościół Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską oraz zamek w Trokach. Głównym celem pielgrzymki były uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Studenci wzięli udział w biegu niepodległości, który miał swój finał przy cmentarzu na Rossie. To tam spoczywają polscy żołnierze.

– Jestem patriotą i kocham Polskę, a wiem, że Wilno jest bardzo mocno związane z Polską. To jest polska historia, przede wszystkim spadek wielu pokoleń Polaków, pięknej działalności, dziedzictwa kulturowego – podkreślał Łukasz Żmuda, student WSKSiM.

To właśnie na Rossie znajduje się srebrna urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego, obok spoczywa jego matka.

By oddać hołd spoczywającym na Rossie, od kilku lat na 11 listopada przyjeżdżają tu Polacy.

– Myślę, że każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić cmentarz na Rossie i to miejsce – Marcin Groński ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela.

Cmentarz na Rossie przez wiele lat był miejscem zakazanym. Od kilku lat jest już inaczej. Na grobach poległych można palić znicze, składać kwiaty, modlić się i uczcić ich pamięć.

TV Trwam News

drukuj