„Prześladowania Kościoła Katolickiego w PRL” – konferencja naukowa w WSKSiM

„Prześladowania Kościoła Katolickiego w PRL” – to temat konferencji naukowej, która w najbliższy czwartek (16.01) odbędzie się w WSKSiM w Toruniu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w auli WSKSiM.

W konferencji udział wezmą prelegenci, m.in. z UMK w Toruniu, WSKSiM, a także z Uniwersytetu w Oksfordzie.  Głos zabiorą m.in.: s. dr Katarzyna Sztylc, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. dr hab. Wojciech Polak, prof. dr Peter Raina, a także prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz.

Profesor Mirosław Golon z UMK w Toruniu, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, będzie mówił o represjach stalinowskich wobec Kościoła katolickiego, jakie miały miejsce na polskiej prowincji, na przykładzie wybranych parafii. Z kolei prof. Wojciech Polak nawiąże do niewyjaśnionych elementów związanych z zabójstwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. I wreszcie prof. dr Peter Raina z Oksfordu, przyjaciel ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, powie o prześladowaniu władz komunistycznych wobec Prymasa – zwrócił uwagę Piotr Hoffmann, przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu.

Celem konferencji jest przede wszystkim przypomnienie o prześladowaniach Kościoła i katolików w czasach PRL, ale także zwrócenie uwagi na współczesne przykłady dyskryminacji Kościoła – podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu Piotr Hoffmann.

Podczas tej konferencji chcemy przedstawić problem prześladowania Kościoła katolickiego, oczywiście z perspektywy historycznej, ale także w nawiązaniu do dnia dzisiejszego. Od dłuższego czasu obserwujemy spore ataki na Kościół katolicki, na księży oraz na hierarchię Kościoła katolickiego. Chcemy pokazać, jak to się odbywało w przeszłości, w latach PRL-u, a także chcemy nawiązać do tego, jak wygląda obraz współczesnej walki z Kościołem katolickim. O tym będzie mówił w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Zybertowicz. Profesor podejmie temat współczesnych metod walki z Kościołem katolickim w Polsce – zwrócił uwagę Piotr Hoffmann.

Konferencji towarzyszy wystawa przygotowana przez IPN pt.: „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956″. Organizatorami konferencji są WSKSiM oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Toruniu. Patronat medialny nad spotkaniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

***

Program konferencji:

10:00 – Rozpoczęcie konferencji. Wystąpienia wstępne – Jego Magnificencja rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.

10:15 – mgr Witold Konopka, UMK – Represje władz komunistycznych wobec uroczystości religijnych w diecezji chełmińskiej.

10:45 – S. dr Katarzyna Sztylc – Prześladowania zgromadzeń zakonnych w PRL.
11:15 – Prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. UMK – Prześladowania świeckich w okresie PRL.

11:45 – dr hab. Mirosław Golon, prof. UMK, IPN Gdańsk – Represje stalinowskie wobec Kościoła katolickiego na polskiej prowincji na przykładzie wybranych parafii.

12:15 – Przerwa kawowa 12:45 – Prof. dr hab. Wojciech Polak, UMK, WSKSiM – Nieznane aspekty dotyczące śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

13:20 – Prof. dr Peter Raina – Prześladowania władz komunistycznych wobec Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego.

13:50 – Prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, UMK – O współczesnych metodach walki z Kościołem katolickim w Polsce.

14:30 – Podsumowanie konferencji, dyskusja.

15:00 – Zakończenie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl