Z Torunia wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

O godz. 6:00 w katedrze śś. Janów pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, biskupa diecezji toruńskiej, odprawiona została Msza św. rozpoczynająca 37. Toruńską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Eucharystię transmitowały Radio Maryja i TV Trwam. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię „.

Pątnicy wyruszyli z toruńskiej katedry po godz. 7:30. Dziś dotrą do Ostrowąsa niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego. Pielgrzymka składa się z czterech grup: białej, żółtej, brązowej i niebieskiej.

Słowo do pielgrzymów skierował ks. bp Andrzej Suski. Zawierzył w modlitwie wszystkich, którzy pielgrzymują do Królowej Polski. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o potrzebie Polaków pielgrzymowania na Jasną Górę:

„Przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzaminu dojrzałości, jak tyle innych… wiązać z tym Miejscem, z tym Sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”.

Ordynariusz diecezji toruńskiej podkreślił, że celem pielgrzymki jest umocnienie się wiarą Maryi i Jej zawierzeniem Bogu.

– Ta pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Jest to czas i okazja do tego, ażeby nabierać mocy w łasce, by przeżyć duchową odnowę. Nie wystarczy tylko korzystać z gabinetów odnowy, z siłowni i różnych ćwiczeń sportowych. One są nam potrzebne, ale same nie wystarczają dla pełnego rozwoju człowieka. Bez rozwoju duchowego nasze człowieczeństwo pozostanie niepełne, niespełnione – mówił ks. bp Andrzej Suski.

Kierownik Toruńskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, ks. Łukasz Skarżyński, zachęca słuchaczy Radia Maryja do modlitewnego wsparcia pielgrzymów.

– Nie wszyscy możemy iść na Jasną Górę, ale możemy towarzyszyć duchowo. I myślę, że właśnie słuchacze Radia Maryja to jest dla nas taka potężna pomoc. Oni modlą się za nas, ofiarowują cierpienie, pamiętają o nas, chyba jak nikt inny. Dlatego już teraz bardzo serdecznie dziękujemy za to wsparcie i prosimy o modlitwę. Droga jest piękna, wspaniała, ale też trudna. Módlcie się za nas! – apeluje ks. Łukasz Skarżyński.

Z torunianami do Częstochowy zmierza również 34. Piesza Pielgrzymka Kaszubska, która do Torunia dotarła po drodze z Helu. Na jej czele idzie ks. prof. Jan Perszon, główny kierownik pielgrzymki. Pątnicy mają wspólnie do pokonania  ok. 300 km. Do Częstochowy dotrą 12 sierpnia.

 

RIRM/pielgrzymka.diecezjatorun.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl