fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. abp E. Popowicz: Dziękujemy za dar życia i posługę Piotrową św. Jana Pawła II

W Jego sercu było miejsce dla narodu ukraińskiego i cierpiącego Kościoła Greckokatolickiego. Odnosił się do niego z szacunkiem i troską  – mówił o św. Janie Pawle II ks. abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski na Jasnej Górze. Duchowni i wierni Kościoła Greckokatolickiego dziękowali w piątek 19 czerwca za dar życia Papieża Polaka i modlili się o ustanie epidemii.

Liturgia na Jasnej Górze była koncelebrowana w ramach  duchowej pielgrzymki wiernych Kościoła Greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Dziękczynnej Boskiej Liturgii za dar życia i posługi św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski w koncelebrze z ks. bp. Włodzimierzem Juszczakiem OSBM oraz duchowieństwem greckokatolickim z Polski i Ukrainy.

Ks. abp Eugeniusz Popowicz w wygłoszonej podczas pielgrzymki homilii podkreślał, że Jasna Góra to historyczne miejsce dla wiernych Kościoła greckokatolickiego i przypominał o ważnych datach dla katolików obrządku wschodniego.

„Na Jasnej Górze mieliśmy możliwość dziękować Wszechmogącemu za dar naszego chrztu, gdy we wrześniu 1988 r. zgromadziły się tutaj ze swoimi pasterzami tysiące naszych wiernychˮ – mówił ks. abp Eugeniusz Popowicz, przywołując Jubileusz Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej, którego główne obchody miały miejsce w Częstochowie. Dały one początek odrodzeniu i uznaniu przez władze państwowe Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, działającego nieformalnie w czasach PRL-u. Metropolita wspomniał o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu, jakim była pierwsza powojenna sakra biskupia, która również odbyła się w Częstochowie.

Przytaczając te wydarzenia, ks. abp Eugeniusz Popowicz wskazał na ogromną rolę świętego Jana Pawła II w procesie odrodzenia Kościoła greckokatolickiego.

„W Jego sercu było też miejsce dla narodu ukraińskiego i cierpiącego Kościoła Greckokatolickiego, do którego On, jako następca św. Piotra, odnosił się z szacunkiem i troską oraz dbał o Jego organiczny rozwój” – mówił w homilii Metropolita, wskazując na wielkie zasługi Papieża.

„Nie wystarczy czasu, aby opowiedzieć o wszystkim, co św. Jan Paweł II uczynił dla świata, dla Polski, dla Ukrainy. Dzisiaj, do naszego podziękowania Wszechmogącemu za wszystkie otrzymane łaski, dodajemy również naszą wdzięczność za życie i pasterską służbę oraz miłość do naszego Kościoła świętego Jana Pawła II” – powiedział  metropolita przemysko-warszawski.

Pielgrzymki grekokatolików do Ikony Bogurodzicy słynącej łaskami od kilku lat organizowane są przez ks. bp. Włodzimierza Juszczaka w pierwszą sobotę lipca. Udział w tegorocznej pielgrzymce ze względu na epidemię koronawirusa był ograniczony i miał charakter przede wszystkim duchowy. Wierni pozostający w domach mogli jednoczyć się na wspólnej modlitwie za pośrednictwem Telewizji Trwam i kanału YouTube Jasnej Góry.

ks. Mateusz Demeniuk/ BP KEP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl