fot. PAP/Art Service 2

Premier M. Morawiecki: Nie odstąpimy od ekshumacji ofiar czystek na Wołyniu

Nie odstąpimy od ekshumacje ofiar czystek etnicznych na Wołyniu; musimy tę trudną prawdę historyczną wspólnie ujawnić, pokazać i uznać – powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z szefem rządu Ukrainy, Denysem Szmyhalem.

Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek ze Denysem Szmyhalem na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Jak powiedział po spotkaniu, Polska ma wiele trudnych tematów z Ukrainą i były one jednym z tematów jego rozmowy ze Denysem Szmyhalem. Wyjaśnił, że chodzi o ekshumacje ofiar czystek etnicznych na Wołyniu.

To trudny temat, od którego nie odstąpimy, ponieważ musimy tę trudną prawdę historyczną wspólnie ujawnić, pokazać, uznać – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Równocześnie wskazujemy na to, co w naszej ostatniej historii nie powinno nas w ogóle dzielić – powiedział premier, wskazując na odkrycie pod Odessą masowego grobu ofiar NKWD.

Tam możemy bardzo szybko wspólnie rozpocząć prace badawcze – ocenił Mateusz Morawiecki.

Premierzy rozmawiali także o współpracy handlowej i granicznej.

Staramy się też w tych trudnych okolicznościach rozwijać partnerstwo w wielu obszarach. Rozmawialiśmy o rozwoju infrastruktury granicznej. Rosną obroty handlowe, eksport i import, powoli przyrastają polskie inwestycje na Ukrainie, staramy się wspierać naszych partnerów ukraińskich w tym wzajemnie korzystnym rozwoju gospodarczym – relacjonował premier Polski.

Nord Stream 2 Mateusz Morawiecki nazwał formą współpracy miedzy Rosją a Niemcami, która prowadzi do zmniejszenia roli tranzytu przez Ukrainę i Polskę. Za trafne uznał orzeczenia sądów UE w sprawie gazociągu OPAL, które – jak powiedział – de facto uniemożliwiły monopolizację przesyłu gazu przez Gazprom.

To dobre decyzje, te decyzje pozwolą nam razem wypracować strategię utrzymania pozycji Polski jako hubu gazowego – dodał Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę na prace PGNiG nad wydobyciem gazu na zachodniej Ukrainie, co zwiększy naszą niezależność od Rosji.

PAP

drukuj