fot. flickr.com

Drugi dzień szczytu Unii Europejskiej

Państwa, które chcą zmniejszenia budżetu Unii Europejskiej mają niespójny przekaz – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj drugi dzień szczytu UE. 

Ramy finansowe wspólnoty na lata 2021-2027 to główny temat obrad przywódców krajów Unii Europejskiej. Debata nad budżetem trwa od czwartku, ale nadal nie ma porozumienia.

– Polska opowiada się za tym, żeby było więcej Europy zarówno w wymiarze budżetu, jak również w wymiarze wspólnego rynku, jednolitego rynku europejskiego. Chcemy więcej swobody świadczenia usług, jak również w wymiarze strategicznym – mówi premier Mateusz Morawiecki.

A ten wymiar strategiczny dotyczy rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje. Mowa tu o Albanii i Macedonii Północnej.

– Być może dzisiejsza poranna dogrywka przyniesie lepsze rezultaty w obszarze rozszerzenia w przyszłości UE o państwa Bałkanów Zachodnich, które są najbardziej zaawansowane w tym procesie, a przypomnę, że to jest coś co obiecaliśmy jako UE państwom, które wykonują ogromny wysiłek w kierunku usprawnienia swoich instytucji i dostosowania swojej gospodarki – wskazuje Mateusz Morawiecki.

Przeciwny poszerzeniu Unii Europejskiej jest między innymi prezydent Francji Emanuel Macron, to właśnie on, według nieoficjalnych informacji, miał zablokować negocjacje.

TV Trwam News

drukuj