fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent A. Duda o 20. rocznicy referendum akcesyjnego w Polsce: Polska przez te lata pokazała, że znakomicie radzi sobie w Unii Europejskiej, że dobrze wykorzystała ten czas i osiągnęła sukces

Szybszy rozwój naszego kraju, liczne inwestycje, znakomite wykorzystanie funduszy europejskich – to tylko niektóre z naszych osiągnięć. Sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji. Wprowadzenie Polski do Unii, a następnie budowanie jej pozycji i zabieganie o jej interesy może stanowić przykład współpracy rządów o różnych barwach politycznych: Prawicy, Lewicy, Ludowców. Chciałbym wszystkim za to podziękować. Dobrze przysłużyliście się Polsce –  powiedział prezydent RP, Andrzej Duda, w orędziu do narodu.

20 lat temu odbyło się referendum ws. przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

7 i 8 czerwca 2003 r. Polacy podjęli historyczną decyzję. Przytłaczającą większością opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata Zachodu. Podobnie jak miliony Polaków wziąłem wówczas udział w referendum i głosowałem „za”. Miałem w pamięci słowa św. Jana Pawła II, że Polska potrzebuje Europy, a Europa Polski, że nasza Ojczyzna powinna dołączyć do Unii, że powinniśmy uczestniczyć w jej kształtowaniu zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas, od kiedy ponad tysiąc lat temu dołączyliśmy do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Z perspektywy czasu widać wyraźnie, jak dobrą decyzją było wejście do Unii. Członkostwo we Wspólnocie przyniosło nam wzrost gospodarczy, pozwoliło na otwarcie granic oraz wzmocniło nasze bezpieczeństwo w wielu wymiarach – zauważył prezydent RP.

Polska przez te lata pokazała, że znakomicie radzi sobie w Unii Europejskiej, że dobrze wykorzystała ten czas i osiągnęła sukces – mówił Andrzej Duda.

Szybszy rozwój naszego kraju, liczne inwestycje, znakomite wykorzystanie funduszy europejskich – to tylko niektóre z naszych osiągnięć. Sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji. Wprowadzenie Polski do Unii, a następnie budowanie jej pozycji i zabieganie o jej interesy może stanowić przykład współpracy rządów o różnych barwach politycznych: Prawicy, Lewicy, Ludowców. Chciałbym wszystkim za to podziękować. Dobrze przysłużyliście się Polsce – zaznaczył.

Dzisiaj Europa przeżywa trudny czas – kontynuował prezydent RP.

Mierzy się z konsekwencjami brutalnej, rosyjskiej agresji na Ukrainę. To stawia przed nami nowe wyzwania, żeby im sprostać, potrzebna jest współpraca i perspektywiczne myślenie, planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Do takich właśnie spraw należy zbliżająca się prezydencja w Unii Europejskiej, którą obejmiemy już za półtora roku. Musimy być do niej doskonale przygotowani. To dlatego 1 maja br. – w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiłem trzy cele naszej prezydencji. Pierwszym jest pogłębienie współpracy transatlantyckiej, wzmocnienie relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Drugim celem jest dalsze rozszerzenie Wspólnoty o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także i inne kraje do niej aspirujące. Trzecim celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy – podkreślił.

To zadania ambitne. Chcąc je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem – zaznaczył Andrzej Duda.

Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej. Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian dla wszystkich sił politycznych. Sprawdzian tego, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej, dlatego apeluję, żeby ustawa przyjęta została niezwłocznie. Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesu Polski na arenie międzynarodowej – powiedział prezydent RP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl