fot. PAP/EPA

Cipras spotka się z Junckerem ws. spłaty greckiego długu

Premier Grecji Aleksis Cipras spotka się dziś z szefem KE Jean Claudem Junckerem, aby rozmawiać na temat spłaty długu wobec państw strefy euro.

To pierwsza wizyta szefa Syrizy w Brukseli po wygranych wyborach.

Rząd Ciprasa zmierza do renegocjacji rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową ratującą kraj przed bankructwem. Także węgierski Fidesz premiera Wiktora Orbana od początku twardo rozmawia z Brukselą, wprowadzając swoje reformy.

Dr Lech Jańczuk, ekspert do spraw finansów publicznych z KUL, powiedział, że te dwie partie wywodzą się z dwóch różnych nurtów.

Rząd Orbana próbuje dbać o interesy Węgier; Syriza z kolei jest prorosyjska.

– Polityka Grecji kieruje się aspektem bardziej ideologicznym niż merytorycznym. Grecy, partia Syriza, próbują renegocjować swoje zadłużenie. Twierdzą, że ta kroplówka z UE czy z Niemiec w postaci pożyczek, długu, powinna zostać renegocjowana. Jest to kwestia ekonomiczna, a w kwestii politycznej jest to partia lewicowa i w jakiś sposób stara się bronić interesów Rosji, niezależnie od procesów gospodarczych czy korzyści ekonomicznych. Jeśli chodzi o węgierską partię Fidesz, to ona jednak próbuje dbać o interesy Węgier – powiedział dr Lech Jańczuk.

Pod koniec stycznia Grecja zerwała rozmowy z „trójką”, która skupia jej głównych kredytodawców. Ateny zadłużyły się na ponad 320 mld euro.

W zamian poprzedni rząd zobowiązał się do reform i drastycznych oszczędności.

RIRM

drukuj