fot. PAP/Andrzej Lange

Zacieśnianie współpracy na linii Polska-Austria

Polska para prezydencka przebywała w piątek z oficjalną wizytą w Austrii. Prezydent Andrzej Duda spotkał się między innymi z prezydentem tego kraju, Alexandrem Van der Bellenem.

Pałac Hofburg – niegdyś siedziba cesarzy austriackich, a dzisiaj pałac prezydencki. To w tym miejscu została powitana polska para prezydencka.

Następnie prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę w cztery oczy ze swoim austriackim odpowiednikiem Alexandrem Van der Bellenem. Po odbyciu rozmów bilateralnych przyszedł czas na konferencję przywódców. Obaj prezydenci podkreślali, jak ważna i perspektywiczna jest współpraca pomiędzy ich państwami.

– Bardzo bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Austrią, i również jej aktywność w Trójmorzu, była cały czas intensyfikująca się; żeby ta współpraca się rozwijała, a Austria wstąpiła do funduszu Trójmorza. Mamy bardzo dużo inwestycji do zrealizowania. Ogromnie chcielibyśmy, żeby stolice w naszej części Europy połączyły choćby linie szybkiej kolei powiedział szef państwa polskiego.

– Bardzo się cieszę, że nasze bilateralne relacje we wszystkich aspektach, nie tylko gospodarczych, ale także pod względem politycznym, tak świetnie się rozwijają. Polska jest na siódmym miejscu wśród rynków eksportowych Austrii. Austria jest także jednym z największych inwestorów w Polsce. Będziemy nadal rozwijać naszą współpracę – podkreślił Alexander van der Bellen, prezydent Austrii.

Kolejną ważną kwestią poruszoną przez prezydentów była pomoc walczącej Ukrainie. Austria nie wysyła jakiegokolwiek sprzętu wojskowego, ponieważ z uwagi na tradycje z przeszłości, chce pozostać krajem neutralnym. Austriacy pomagają Ukraińcom tylko w wymiarze humanitarnym. O zwiększenie tej pomocy apelował prezydent Andrzej Duda.

Gdyby można było obrońcom Ukrainy przekazać więcej kamizelek kuloodpornych i więcej hełmów, to z całą pewnością byliby za to bardzo wdzięczni – wyjaśnił.

Prezydent Alexander van der Bellen zadeklarował, że Austria dopiero po zakończeniu wojny zamierza zaangażować się w rozminowywanie Ukrainy, o co ostatnio zaapelował prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca Austrii zaznaczył, że austriackie instytucje państwowe i organizacje pozarządowe także włączyły się w pomoc Ukrainie. Przyznał także, że zarówno Austria, jak i Zachód Europy byli naiwni wobec zapędów Kremla.

Błędem było niedocenianie imperialnych ambicji wyrażanych przez Władimira Putina. Austria nie toleruje radykalnych kroków, mających na celu destabilizację pokoju w Europie – zaznaczył prezydent Austrii.

W przekonaniu polskiego prezydenta obowiązkiem wolnego świata jest działać tak, aby rosyjska agresja została skarcona. Jednym z warunków do tego jest dalsze trwanie w jedności i solidarności z Ukrainą.

– Rosja jest niebezpieczna ze swoimi ambicjami imperialnymi i trzeba te ambicje imperialne okiełznać. Dzisiaj warunkiem ich opanowania jest tak naprawdę odparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę (…). Musi być przywrócony prymat prawa międzynarodowego – podkreślił Andrzej Duda.

Poruszone zostały także kwestie kulturowe oraz polityka pamięci. W tym roku przypada 340. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Polska i Austria mają współpracować także w uczczeniu pamięci osób pomordowanych w byłym obozie koncentracyjnym Gusen-Mauthausen. Do niemieckiego obozu zagłady deportowano swego czasu dziesiątki tysięcy osób z całej Europy. W tym także bardzo wielu Polaków, którzy stanowili tam największa grupę.

W Austrii chcemy i będziemy rozliczać się z naszą przeszłością bez żadnych tabu. To dotyczy również oczywiście tych wielu tysięcy ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru w Gusen. Jest to bardzo ważna kwestia, która leży w interesie Austrii, by było godne upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej – powiedział Alexander van der Bellen.

– To było kilkadziesiąt tysięcy Polaków, którzy zostali zabici, byli więzieni i zginęli. Dziękujemy, że władze Austrii wykupują tereny, żeby tego upamiętnienia dokonać. Chcemy współpracować w tym zakresie – zapowiedział prezydent RP.

O tematyce jedności europejskiej oraz pomocy Ukrainie prezydent Polski rozmawiał także z kanclerzem Austrii oraz przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austrii.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1646880815245033474

Na koniec swojej wizyty prezydent Andrzej Duda spotkał się z dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – Rafaelem Grossim. Dyskutowano o rozwoju cywilnej energetyki jądrowej w Polsce oraz o współpracy tejże agencji z energetyką jądrową na Ukrainie, która cały czas jest narażona na rosyjski ostrzał.

Michał Rybka/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl