fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent A. Duda do mieszkańców Lututowa: Jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie

Jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie; to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji, zawsze pamiętali skąd są i kim są – mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podczas uroczystości nadania praw miejskich miejscowości Lututów (Łódzkie).

Podczas wystąpienia prezydent wskazywał, że Lututów po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie w roku 1405 lub 1406. Jak podkreślił Andrzej Duda decyzją władz carskich w 1870 r. utracił je z powodu postawy mieszkańców Lututowa.

„Wiązało się z tym, że mieszkańcy tej ziemi byli powstańcami styczniowymi, byli z powstańcami styczniowymi, wspierali ich i twardo stawiali opór rusycyzacji i stawiali opór rosyjskiemu wtedy najeźdźcy (…) to właśnie za to, za ten opór, za pamięć tej bitwy, który w 1863 roku tutaj miała miejsce, w której poległo ponad 60 powstańców styczniowych” – mówił prezydent.

Jak dodał, przechowywanie pamięci o tych ofiarach „znamionuje społeczność tego miasta i pokazuje kim państwo jesteście”.

„Że jesteście Polakami, że jesteście polskimi patriotami z pokolenia na pokolenie, że to miasto i ci ludzie nigdy nie wyrzekli się polskości, swojej tradycji, zawsze pamiętali skąd są i kim są” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent dziękował mieszkańcom miasta, za kultywowanie „tych wszystkich tak ważnych tutaj patriotycznych tradycji”.

„Dziękuję za pamięć o powstańcach styczniowych, o bohaterach tej ziemi, o bohaterach tamtej bitwy. Ale dziękuję także za pamięć o tych, którzy za Polskę oddali życie, pomordowani w Katyniu” – mówił prezydent.

Podkreślił, że dziś jest z mieszkańcami Lututowa i może cieszyć się wraz z nimi z tego symbolicznego, ale jakże ważnego momentu, kiedy Lututów odzyskuje należyty sobie statut.

W wystąpieniu Andrzej Duda odniósł się również do filmu „Małe miasto, wielcy ludzie”, który pokazano podczas uroczystości. Według niego obraz stanowi doskonałą wizytówkę i formę promocji Lututowa.

„Nie dlatego, że pokazuje miasto, ale dlatego, że pokazuje ludzi, którzy są uśmiechnięci, są dumni, są pewni swego. Którzy wiedzą, po co są, że pracują, że są dumni ze swojej tradycji, ze swojego miasta, historii i z tego co robią” – mówił. Jak podkreślił, to jest reklama miasta poprzez mieszkańców.

Prezydent zwrócił uwagę, że dla mieszkańców Lututowa rok 2020 zaczął się od sukcesu jakim jest odzyskanie praw miejskich. Wyraził też nadzieję, że na koniec roku mieszkańcy Lututowa będą mogli powiedzieć, że to odzyskanie tych praw przełożyło się na ich kolejne sukcesy.

Podziękował mieszkańcom za to, że pamiętają o niezwykłej tradycji budowania polskiego państwa poprzez służbę dla Rzeczpospolitej, która często kończyła się śmiercią.

„To, że dzisiaj pamiętacie o tamtych bohaterach, to buduje Polskę i polskość w kolejnych pokoleniach, pokazując, że ta Polska jest tak ważna, że warto dla niej było oddać życie, po to, abyśmy mogli w niej dzisiaj trwać, żebyśmy mogli ją budować dalej, co jest naszym wielkim obowiązkiem i zobowiązaniem wobec tych, którzy za nią polegli” – powiedział.

Po wystąpieniu przekazał na ręce burmistrza Marka Pikuły biało-czerwoną flagę narodową. Symbol, który jest – jak mówił prezydent – drogi naszym sercom, za który umierali ludzie.

„Niech ona będzie dla mieszkańców Lututowa symbolem pomyślności, rozwoju, szansy i sukcesu” – życzył. Później spotkał się z mieszkańcami, odwiedził stoiska z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

Uroczystości z udziałem prezydenta poprzedziło m.in. symboliczne odsłonięcie pomnika upamiętniającego powrót Lututowa do roli miasta. Na składającym się z trzech kolumn monumencie widnieją lata nadania miejscowości praw miejskich – 1406, 1843 i 2020. Ich wysokość ma związek z długością okresów posiadania praw miejskich. Kolumna z rokiem 2020 jest najwyższa, bo władze Lututowa liczą, że zostanie ono miastem już na zawsze.

Lututów jest jedną z czterech miejscowości, które od 1 stycznia tego roku odzyskały status miasta, który utraciły wskutek represji carskich po Powstaniu Styczniowym. Obok Lututowa miastem stały się Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu, Klimontów w woj. świętokrzyskim oraz Piątek w Łódzkiem.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl