fot. twitter.com/RzecznikMSP

Rzecznik MŚP: Urząd Skarbowy w Białymstoku odstąpił od egzekucji domu rodzinnego przedsiębiorcy

Możliwe jest zwolnienie z egzekucji domu rodzinnego przedsiębiorcy, gdy wskazał on inny majątek, z którego może być zaspokojona wierzytelność – takie postanowienie wydał II Urząd Skarbowy w Białymstoku po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Wcześniej organy egzekucyjne odmówiły takiego zwolnienia, mimo że chodziło o dom rodzinny zamieszkały przez wielopokoleniową, 10-osobową rodzinę.

O wynikach interwencji poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

„Egzekucja z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w sytuacji gdy wskazał on inny majątek, z którego może zaspokoić się wierzyciel, jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej wyrażonymi w Konstytucji Biznesu” – podało biuro Rzecznika MŚP.

Rzecznik tłumaczy, że przedsiębiorca był wspólnikiem w spółce jawnej, dysponował – razem z innymi wspólnikami, także zobowiązanymi solidarnie – majątkiem komercyjnym, na bazie którego była prowadzona działalność gospodarcza, a którego wartość – jak podano w informacji prasowej – „kilkakrotnie przewyższała kwotę należną wierzycielowi”. Biuro Rzecznika MŚP podało, że wierzycielem był zarząd województwa podlaskiego.

„Zadłużenie przedsiębiorcy wynikło z niepowodzenia biznesowego przedsięwzięcia, a w konsekwencji konieczności zwrotu pozyskanego dofinansowania ze środków pomocowych” – podał Rzecznik MŚP. Przypomniał, że najpierw obydwa organy egzekucyjne i Wojewódzki Sąd Administracyjny, które zajmowały się sprawą, wydały postanowienia o odmowie zwolnienia domu z egzekucji i tego, by przedsiębiorca wykazał inny majątek.

„Organ dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy, nie podejmując żadnych czynności względem pozostałego majątku ujawnionego w oświadczeniach” – podkreślono w komunikacie Rzecznika MŚP, który podjął interwencję w tej sprawie po ponownym wniosku o zwolnienie z egzekucji domu.

„Rzecznik MŚP wskazał na naruszenie zasady proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej, ponieważ przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością” – podano w komunikacie. Podkreślono, że była możliwość zaspokojenia roszczenia z trzech nieruchomości komercyjnych, których współwłaścicielami byli wspólnicy w tej spółce.

„Rzecznik w swoim stanowisku wskazał ponadto, że wybrany przez organ środek egzekucyjny charakteryzuje się najwyższym stopniem uciążliwości, a mimo to z sumy uzyskanej z licytacji wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się w całości” – podkreślono.

Dom rodzinny przedsiębiorcy został zwolniony z egzekucji „do czasu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych ze wskazanej nieruchomości komercyjnej”.

„Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego” – podkreślono w komunikacie prasowym Rzecznika MŚP.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl