Politycy wszystkich partii spotkają się z wyborcami
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wraca do spotkań z wyborcami. Dziś wraz nowym ministrem rolnictwa Robertem Telusem oraz premierem Mateuszem Morawieckim spotka się z rolnikami.
Po rekonwalescencji związanej z operacją kolana Jarosław Kaczyński znów będzie spotykał się z Polakami. Opozycja nie obawia się powrotu prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
– Nie sądzę, że dzisiaj pan poseł Kaczyński będzie w stanie wzniecić pozytywne emocje dla swojej partii rządzącej – mówił Krzysztof Paszyk, poseł PSL.
Prawo i Sprawiedliwość umocniło swoją pozycję w ostatnich sondażach i pozostaje ich liderem. Na partię rządzącą chce też głosować 27 proc. wyborców w wieku od 18 do 30 lat. To najlepszy wynik ze wszystkich formacji. Przed rządzącymi stoją jednak wyzwania związane z inflacją, o czym przypomina jej opozycja, oraz kryzysem na rynku zbóż. Obie kwestie uderzają w wyborców na wsi.
– Dla PiS jest to problem bardzo egzystencjalny, ponieważ istotna część bazy społecznej tego ugrupowania to wieś, która z sympatią odnosi się do PiS – zauważył politolog dr Aleksander Kozicki.
Objazd po Polsce kontynuują liderzy wszystkich partii.
– Od kilku tygodni jesteśmy w całym kraju z przerwami na posiedzenia Sejmu, żeby przekonywać do Koalicji Obywatelskiej – mówił Dariusz Joński, poseł PO.
Były doradca Donalda Tuska, Bogusław Grabowski, ma prostą receptę na zwycięstwo dla opozycji:
Dziennikarz Radia Zet: Czy pan dziś proponuje opozycji: „Słuchajcie! Chcę, żeby PiS przegrał, więc musicie trochę nakłamać.
Bogusław Grabowski: Tak! Dokładnie tak.
Liberalno-lewicowa opozycja w ostatnich miesiącach skupiała się na dyskusji o jednej liście. Czas ucieka, a szanse na porozumienie są coraz mniejsze. Lewica wciąż jest gotowa.
– Lewica jest otwarta na rozmowę o jednej liście. Pytanie, czy inni liderzy opozycji też tą jedną listę chcą – wskazał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.
Definitywnie nie chcą jej ludowcy, szczególnie z Lewicą.
– To już nie chodzi nawet o strategię, tylko w jakiej roli, w jakiej sytuacji postawilibyśmy naszego wyborcę i wyborcę Lewicy – powiedział Władysław Kosiniak–Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Radiu Zet.
Brak porozumienia dostrzegają wyborcy – wskazał były szef PO, Grzegorz Schetyna.
– Jesteśmy zakładnikami braku skuteczności, sprawczości po stronie opozycji (…). Mówimy o jednej liście, a nie dostarczamy porozumienia, które pokazuje, że będziemy współpracować – dodał polityk w Radiu Zet.
Z dala od tego sporu pozostaje Konfederacja, która też umacnia swoje poparcie.
– Konfederacja nie będzie się z nimi bawić we wspólną listę. My idziemy sami – wyjaśnił Jarosław Urbaniak.
Wiele wskazuje na to, że na wspólnej liście z Prawem i Sprawiedliwością znajdzie się Paweł Kukiz i związani z nim politycy. Lider Kukiz15 jest krytykowany za przyjęcie ponad 4 mln złotych rządowej dotacji dla Fundacji „Potrafisz Polsko”.
– Kukiz kosztuje – ordynacja mieszana, referenda, antykorupcja, antysitwa i zniesienie immunitetów – tak Paweł Kukiz odnosi się do oskarżeń, że dał się kupić partii rządzącej.
Zwrócenia środków domaga się Solidarna Polska, która zapowiada też sprzeciw dla projektu zmiany w referendach lokalnych, na którym zależy Kukiz15.
– Te 4 mln nie jest powodem do tego, żeby forsować ustawę, która w ocenie Solidarnej Polski i samorządu nie zasługuje na poparcie, ale na odrzucenie – ocenił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Rzecznik PiS podkreśla, że środki przekazane Fundacji „Potrafisz Polsko” zostaną w całości przeznaczone na jej działalność statutową.
– Wszyscy, którzy działają w ramach Fundacji, nie pobierają żadnych gratyfikacji w przeciwieństwie do innych prywatnych instytucji – powiedział Rafał Bochenek.
Fundacja „Potrafisz Polską” chce przeznaczyć środki na promowanie postaw proobywatelskich, szczególnie wśród młodych ludzi.
TV Trwam News