fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Skład komitetu obchodów 100. rocznicy niepodległości zostanie poszerzony

Skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli działających na całym świecie Klubów „Gazety Polskiej” – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, jednocześnie przewodniczący Komitetu, mówił o tym podczas pierwszego roboczego spotkania tego gremium, które odbyło się w czwartek w Pałacu Prezydenckim – poinformowano na stronie prezydenta.

Andrzej Duda powiedział także, że 5 grudnia odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, inaugurujące państwowy wymiar obchodów stulecia.

„Posiedzenie zwołane zostało w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 150. rocznicy urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Dziękując Marszałkom Sejmu i Senatu za przychylność dla tej inicjatywy, Prezydent zaprosił do udziału w Zgromadzeniu Narodowym wszystkich członków Komitetu” – podano na stronie prezydenta.

Andrzej Duda 9 października zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na dzień 5 grudnia, 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Jak mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski, Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne, „w ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości”.

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

Prezydent podczas czwartkowego spotkania zapowiedział także, że skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zostanie poszerzony o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości oraz przedstawicieli działających na całym świecie Klubów „Gazety Polskiej”.

W trakcie posiedzenia Komitet jednogłośnie uchwalił regulamin, określający tryb jego pracy, a także przyjął program obchodów na rok 2017. Obejmuje on – oprócz Zgromadzenia Narodowego – m.in. uroczysty koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości „Powrócim pełni sławy”, który odbędzie się 9 listopada, otwarcie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie 27 listopada oraz uroczysty koncert z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – 27 grudnia.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

PAP/RIRM

drukuj