Ministrowie obrony Polski i Czech rozmawiali o współpracy wojsk i przemysłach zbrojeniowych

Zwiększanie interoperacyjności, współpraca wojsk i przemysłów zbrojeniowych, a także wyzwania związane z rosyjską napaścią na Ukrainę były tematami rozmowy z Janą Chernochovą, minister obrony Czech –  powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Czeska minister przypomniała, że 27 sierpnia 2022 roku ma zostać podpisane polsko-czeskie porozumienie o patrolowaniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

W oświadczeniu po spotkaniu Mariusz Błaszczak stwierdził, że współpraca Polski i Czech jest ważna ze względu na wyzwania przed jakimi stoi cała Europa. [czytaj więcej]

„Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę, próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina” – mówił.

„Polska i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. (…) Wzmacniamy Ukrainę, ale wzmacniamy też siły zbrojne „ – dodał, podkreślając podobieństwo historycznych doświadczeń Polski i Czech w strefie zdominowanej przez ZSRR.

Oba kraje zwiększają zdolność swoich sił zbrojnych do współdziałania, a kontyngenty z Polski i Czech współtworzą grupę bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na Łotwie.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował, że podczas spotkania rozmawiano też o współpracy na forum Unii Europejskiej dotyczącej między innymi zaopatrzenia wojska w dostawy paliw.

„To jest inicjatywa omawiana wcześniej na forum natowskim, ale myślę, że jest do wykorzystania na forum Unii Europejskiej” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Zwracał też uwagę, że Czechy obecnie sprawują prezydencję w Unii Europejskiej. Wyraził przekonanie, że może mieć ona duże szanse powodzenia.

„Mamy kłopoty związane z tym, że Władimir Putin traktuje dostawy surowców energetycznych niczym broń, więc należy taką broń wytrącić mu z ręki. Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym z przykładów” – powiedział wicepremier.

Ministrowie wspomnieli także o współpracy przemysłów zbrojeniowych. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że nowy niszczyciel czołgów dla polskiego wojska ma być produkowany z wykorzystaniem podwozia czeskiej Tatry. Jana Chernochova mówiła o możliwej kooperacji przy remontach sprzętu wojskowego.

Mariusz Błaszczak poparł ideę wyłączenia nakładów na obronność z limitu określonego w regule wydatkowej, by „nie karać tych państw które więcej wydają na obronność”, ponieważ „te wydatki są inwestycją w bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej”.

Pod koniec przyszłego tygodnia, zostanie podpisane porozumienie w sprawie nadzoru nad przestrzenią powietrzną Słowacji przez Czechy i Polskę.

Polskie i czeskie myśliwce, operujące z baz w swoich krajach, będą dyżurować nad Słowacją, której MiGi-29 przestaną latać od września. Sojusznicze maszyny będą mogły w razie potrzeby korzystać ze słowackich lotnisk. Czechy i Polska mają pełnić misję air policing nad Słowacją, do czasu otrzymania przez nią myśliwców F-16.

Jana Czernochova zauważyła, że wśród tematów spotkania z szefem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej były wspólne ćwiczenia wojskowe, w tym jednostek specjalnych, desantowych i żandarmerii.

Poinformowała, że przedmiotem rozmowy była też wymiana doświadczeń związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Zwróciła uwagę, że liczące 10 mln mieszkańców Czechy przyjęły 400 tysięcy osób – liczbę podobną jak w przypadku Polski, zważywszy proporcje.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl