fot. flickr.com

Zadłużone szpitale otrzymają dodatkowo 1,6 mld złotych

Dodatkowe 1,6 mld zł trafi do zadłużonych szpitali. Taką decyzję – jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”– podjął wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Pieniądze, o które wnioskowało Ministerstwo Zdrowia, mają pochodzić z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia i budżetu państwa. Dodatkowe środki mają trafić na zapłatę szpitalom za tzw. nadwykonania.  Gazeta przypomina, że Fundusz nie zawsze oddawał pieniądze za procedury wykonane ponad limit i sprawy kończyły się w sądach.

Łącznie szpitale oczekują 2,5 mld zł. Fundusz – jak dowiedział się nieoficjalnie dziennik – ma proponować placówkom ugody i zapłatę od 50 do 90 proc. kwot.

To bardzo dobra wiadomość. Pokazuje, że rząd PiS chce realnie rozwiązywać problemy służby zdrowia – podkreślił poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– Cieszę się, że rząd PiS rozumie potrzebę uregulowania tej sprawy. Jest to kolejna potężna transza finansowa, która w tym roku zostanie uruchomiona w ochronie zdrowia i trafi do placówek medycznych. To pokazuje, że my realnie chcemy rozwiązywać problemy ochrony zdrowia, również te związane z zadłużeniami szpitali pochodzącymi z nadwykonań tych świadczeń medycznych, które w przeszłości nie były zapłacone – powiedział Tomasz Latos.   

Zaległości, które sięgają nawet 2008 r., dotyczą głównie leczenia pediatrycznego, onkologicznego oraz intensywnej terapii.

NFZ liczy, że dzięki dodatkowym środkom uda się zamknąć ponad 90 proc. zaległych rozliczeń za nadwykonania.

RIRM

drukuj