fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Unijne sankcje na Rosje są niewystarczające

Premier RP Mateusz Morawiecki ocenił, że najnowszy unijny pakiet sankcji wobec Rosji jest niewystarczający. Zaapelował jednocześnie o solidarne przyjęcie jak najmocniejszych restrykcji.

Pakiet sankcji przedstawiony we wtorek przez przewodniczącą Komisji Europejskiej obejmuje m.in. wprowadzenie embarga na import węgla, zakazu dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych oraz wyłączenie z systemu SWIFT czterech kluczowych rosyjskich banków.

Szef polskiego rządu wskazał, że należy skonfiskować rosyjski majątek ulokowany w europejskich bankach, a pozyskane środki powinny zostać przekazane na pomoc Ukrainie.

– Na co jeszcze mamy czekać? Przecież widzimy, co dzieje się na Ukrainie; widzimy straszne zbrodnie dokonywane przez rosyjskich sołdatów. Od samego początku wnioskowałem na Radzie Europejskiej o to, by pójść dalej – w kierunku konfiskaty majątku Federacji Rosyjskiej zdeponowanego w bankach Europy Zachodniej. Środki mają być przeznaczone na pomoc w odbudowie Ukrainy i na pomoc ukraińskim uchodźcom. My nie potrzebujemy pieniędzy, ale one tam są potrzebne. To są zagrabione pieniądze, to są pieniądze (zarobione – red.) na krzywdzie ludzkiej – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że konieczne jest odejście od rosyjskiej ropy i gazu, jak to już zapowiedział nasz kraj. Szef rządu wezwał również unijnych przywódców, aby zareagowali, zanim dojdzie do kolejnych zbrodni.

Najważniejsze jest, aby chronić życie ludzkie – podsumował premier RP.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl