Premier M. Morawiecki: Pierwsze systemy Patriot trafią do Polski w 2022 roku

Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że umowa, jaka zostanie w tej sprawie podpisana w środę, jest bardzo dobrze wynegocjowana.

„Pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 roku, a kolejne w 2024 roku. To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewnią bezpieczeństwo naszego nieba” – przekazał Mateusz Morawiecki na antenie TVP Info.

Jak mówił, jest to najnowsza technologia, którą Amerykanie sprzedają tylko Polsce.

„To jest dowód na naszą bliską sojuszniczą solidarność, że Amerykanie ufają Polsce” – oświadczył.

Podkreślił też, że umowa, jaką Polska podpisze w tej sprawie w środę, jest „bardzo dobrze wynegocjowana”.

„W ślad za tym kontraktem idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów” – zaznaczył. Według premiera umowa offsetowa da Polsce możliwość na „wypracowanie nowych rozwiązań militarnych we współpracy z USA”.

W środę – jak poinformowało MON – zostanie podpisana umowa na dostawę pierwszych elementów systemu Patriot. Z kolei w ubiegłym tygodniu MON podpisało umowy offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu – koncernem Lockheed Martin w związku z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl