Fot. W. Kompała / KPRM

Premier RP: Stosunki między Polską a Izraelem są bardzo dobre

Stosunki między Polską a Izraelem są bardzo dobre – powiedział w wywiadzie dla izraelskiego dziennika „The Jerusalem Post” premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że nasz kraj w pełni wspiera izraelską suwerenność. Jego zdaniem sytuacja Żydów w Polsce jest lepsza niż w państwach zachodniej Europy.

Prezes Rady Ministrów zwrócił też uwagę na porozumienie z premierem Izraela ws. walki z narracją, która przypisuje Polsce współodpowiedzialność za Holocaust. Chodzi o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej przyjętą na początku bieżącego roku.

Prof. Piotr Jaroszyński uważa, że stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego ma ostudzić nastroje wokół antypolskiej kampanii.

– Ta wypowiedź ma ostudzić nieco kampanię antypolską, która ciągle jednak trwa, z różnymi oskarżeniami albo o antysemityzm, albo o Holocaust. Takie zarzuty pojawiają się ze strony środowisk żydowskich na całym świecie lub ze strony środowisk dziennikarskich. W związku z tym, jako przeciwwaga dla takich ataków, które po tej nie dość fortunnej reformie przepisów ciągle się ponawiają, jest zwrócenie uwagi  państwa Izrael na to, że Polacy w dalszym ciągu metodycznie i systematycznie są oskarżani o zło i zbrodnie, których nie popełnili – wskazuje profesor.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla izraelskiego dziennika odnosi się też do problemu migracji.

– Polska przyjęła wielu migrantów, którzy integrują się z polską kulturą, ale nie będzie popierać modelu przyjmowania wszystkich – akcentuje szef rządu.

Izrael podobnie jak Polska jest w grupie państw, które nie podpiszą paktu migracyjnego ONZ. Dokument ma zostać przyjęty w przyszłym tygodniu na szczycie w Marrakeszu.

RIRM

drukuj