Z. Ziobro: Jestem przekonany, że dobre prawo potrafi podążać za nowoczesną technologią

Jest przekonany, że dobre prawo, to jest prawo, które potrafi podążać za nowoczesną gospodarką, za nowoczesną technologią – powiedział w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Minister podkreślił, że działania legislacyjne są często reakcją na diagnozę rzeczywistości.

W piątek w warszawskim hotelu Bellotto odbywa się międzynarodowa konferencja „Prawo, gospodarka i technologia na rzecz zapobiegania przyczynom przestępczości”, nad którą patronat objęło Ministerstwo Sprawiedliwości. Konferencja, którą zorganizował Instytut Wymiaru Sprawiedliwości jest finałem seminarium badawczego.

W otwierającym konferencję wystąpieniu Zbigniew Ziobro podkreślał, że „jest przekonany, że dobre prawo, to jest prawo, które potrafi podążać za nowoczesną gospodarką, za nowoczesną technologią”.

„Byłoby rzeczą oczywiście idealną, gdyby udało się stworzyć tego rodzaju system tworzenia prawa, kiedy twórcy prawa, legislatorzy, naukowcy, wybitni profesorowie, praktycy, byliby w stanie wyprzedzić rozwój technologii, wyprzedzić wyzwania gospodarki, ale doświadczenie jakie zdobyłem będąc po raz drugi ministrem sprawiedliwości, zajmując się wielokrotnie legislacją w polskim parlamencie i Parlamencie Europejskim, podpowiada mi raczej, że to jest stan idealny, do którego możemy podążać, ale jest on nieosiągalny” – mówił.

„Nawet najwybitniejszy umysł nie jest w stanie wyprzedzić wyzwań jakie niesie praktyka i rzeczywistość. Tych meandrów związanych z wyzwaniami jakie wynikają choćby z rozwoju nowoczesnej technologii, których nie jest sobie w stanie wyobrazić nawet najwybitniejszy prawnik, teoretyk prawa. Dlatego spotkanie prawników, spotkanie ludzi, którzy są specjalistami w sferze rozwoju nowoczesnych technologii, spotkanie praktyków gospodarki jest tak ważne, aby można było z prawem nadążać za rozwojem technologii, za potrzebami gospodarki” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Podkreślił także, że „działania legislacyjne, które podejmujemy są zwykle reaktywne, reagujemy na pewną diagnozę rzeczywistości, która wyprzedziła legislację, wyprzedziła najtęższe umysły prawnicze i wymaga reagowania, a jednocześnie, na ile się da, przewidywania skutków w przyszłości i wyprzedzania ich tam, gdzie jest to możliwe, a nie jest to możliwe wszędzie”.

„Łączenie tych trzech dyscyplin, pochylanie się zarówno nad nowoczesnymi technologiami, jak i pokazywanie tych wyzwań, które przed nami stoją, pokazywanie tych zagrożeń, które są z tym związane, daje szansę praktykom, daje szansę też teorii prawa, legislacji, do przygotowań takich rozwiązań prawnych, które będą pomocne z jednej strony w udoskonalaniu funkcjonowania gospodarki, w upraszczaniu systemu tak, żeby ta gospodarka była oparta na jasnym i stabilnym prawie, ale z drugiej strony umożliwiają też zapobieganie patologiom i przestępczości” – stwierdził.

Minister mówił również, że „jest dla nas niezwykle istotne, żeby podążać za rozwojem świata, za rozwojem technologii i móc reagować poprzez przygotowanie systemu norm prawnych, które pozwoli nam skutecznie dbać o interesy: gospodarki, firm tak, aby ten wolny rynek rzeczywiście był wolny, wolny też od patologii, jeżeli to możliwe”.

„Staramy się reagować przygotowując legislację w różnych dziedzinach, reagując na nowe formy przestępczości, które wykorzystuje nowoczesna technologia, jak choćby karuzele VAT-owskie” – powiedział Ziobro podkreślając, że jest to sukces rządu, w tym także Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister Ziobro mówił też, że kilka dni temu odbyła się narada w Prokuratorze Krajowej dotycząca wykorzystania nowoczesnych technologii analitycznych.

„Podjęliśmy decyzję o zakupie nowoczesnych technologii analitycznych dla wyspecjalizowanych agend w prokuraturze, których zadaniem jest robienie analiz kryminalnych wykorzystując dostęp do wszystkich możliwych baz danych, poszerzając w perspektywie szansę dostępu do tych baz danych, aby można było skuteczniej reagować na patologię, eliminować ewentualną przestępczość, która szkodzi interesom publicznym, szkodzi interesom państwa i szkodzi interesom poszczególnych obywateli” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl