fot. Tomasz Strąg

Z. Ziobro w „Naszym Dzienniku”: Nie rezygnujemy z reformy sądownictwa

Nie zrezygnujemy z reformy sądownictwa. Musi ona być głęboka – zadeklarował minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wywiadzie udzielonym „Naszemu Dziennikowi”. Polityk liczy, że projekty przygotowane przez prezydenta będą odważne i przemyślane.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego zdaniem reformę sądownictwa da się jeszcze uratować.

„Weto wyraźnie opóźnia reformę, każdy dzień zwłoki to zły dzień dla sądownictwa, ale teraz inicjatywa leży w ręku prezydenta. Zobowiązał się do przedstawienia w ciągu dwóch miesięcy ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ufam, że będą to odważne, przemyślane zmiany. Na korektę, kosmetykę czy pudrowanie tego co jest się nie zgodzimy” – dodał prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro podtrzymuje swoją opinię, że decyzja prezydenta nie była dobra.

 „Pan prezydent ma prawo do własnych ocen i do podejmowania samodzielnych decyzji, także do weta. A my mamy prawo oczekiwać lepszej komunikacji między ludźmi z tego samego obozu policzonego. Dotyczy to wspólnych konsultacji najważniejszych dla kraju spraw” – podkreślił minister.

Zbigniew Ziobro zadeklarował, że on i jego współpracownicy są gotowi do współpracy przy tworzeniu prezydenckich ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

„Tu nie chodzi o ambicję, tu chodzi o Polskę. Prezydent może liczyć na mnie i moich współpracowników. Pod warunkiem, że będzie to zmiana gruntowna, a nie kosmetyczna, że nie zawiedziemy naszych wyborców, którzy chcą żyć w praworządnym kraju z uczciwymi i sprawiedliwymi sądami i sędziami” – dodał polityk.

Minister sprawiedliwości odniósł się również do ostrej krytyki wprowadzanych zmian ze strony unijnych urzędników.

 „To jawna walka polityczna z Polską. Stoją za nią wpływowe grupy i politycy, w których interesie jest, by Polska była słabym, podatnym na ingerencje z zewnątrz krajem” – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Całą rozmowę z Ministrem sprawiedliwości można przeczytał w papierowej lub elektronicznej wersji dzisiejszego wydania „Naszego Dziennika”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj