fot. Tomasz Strąg

Premier: Poziom dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT za 2018 r. wyniesie 167 mld zł

167 miliardów złotych – tyle ma wynieść poziom dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT za 2018 rok. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że planowany przez rząd wynik zostanie wykonany. Szef rządu mówił o tym podczas czwartkowej konferencji prasowej. Przypomniał też, że dochody z tytułu VAT za 2016 rok wyniosły 126 mld 600 mln zł.

Różnica między 2016 a 2018 rokiem wyniesie około 40 mld zł – wskazał premier.

– Na koniec 2016 r. VAT wyniósł 126,6 mld zł, na koniec tego roku planowane jest 167 mld zł, i ten wynik będzie wykonany. Różnica – zaokrąglając – to 40 mld zł. W samym tylko 2017 roku wzrost z tytułu podatku VAT w związku z niezwykle skutecznym programem uszczelnienia, split payment – podzielona płatność wdrożona od 1 lipca, w kwietniu wdrożone nowe rozwiązania, kontrole na rachunkach bankowych, wcześniej projekty SENT 1, SENT 2, SENT 3, (…) od początku tego roku (…) wdrożony w pełnym zakresie jednolity plik kontrolny, również dla małych firm – wyliczał Prezes Rady Ministrów.

To wszystko – jak podkreślił Mateusz Morawiecki – powoduje ogromny sukces w procesie poprawy ściągalności podatku VAT. Szef rządu przypomniał, że w ciągu dwóch ostatnich lat wpływy z tego tytułu wzrosły o 25 proc.

Minister Finansów Teresa Czerwińska mówiąc w mediach o tegorocznych wpływach z VAT wskazywała, że będą one na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej.

RIRM

drukuj