4 kwietnia odbędzie się spotkanie organizacyjne KRS

4 kwietnia odbędzie się spotkanie organizacyjne Krajowej Rady Sądownictwa.  Zostało ono zwołane z polecenia sędziego TK w stanie spoczynku, Wiesława Johanna. Będzie to pierwsze spotkanie organu w nowym składzie, po tym jak część jego członków na początku marca wybrał Sejm.

Zdaniem przedstawicieli tzw. totalnej opozycji jest to nieformalne spotkanie, na którym nie mogą zapaść żadne wiążące decyzje.

Innego zdania jest poseł prof. Krystyna Pawłowicz, która podkreśla, że nawet bez udziału Pierwszej Prezes SN członkowie KRS mogą dokonać np. wyboru wiceprzewodniczących lub uzgodnić plan przyszłych prac.

– Od chwili wyboru sędziowskich członków KRS, wszyscy jej członkowie są pełnoprawnymi członkami KRS. Ze względu na bojkot Pierwszej Prezes SN nie możemy zebrać się, żeby powołać przewodniczącego. Więc jesteśmy ograniczeni w ten sposób i tutaj nie możemy pani prezes zastąpić. Mamy prawo jednak zebrać się. Pani prezes zbiera nas tylko na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego. My natomiast możemy się spotkać i przyjąć ustalenia robocze – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Na początku marca sędzia Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z ustawą, to do niej jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego należy zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego.

– Wobec takiego zawieszenia i bojkotu przez Pierwszą Prezes SN ten czas się przedłuża i okazuje się, że może to przynieść wiele szkód, bo czeka nas dużo ważnych spraw jak choćby powołanie asesorów – wyjaśniła poseł PiS.

Dwa tygodnie temu o niezwłoczne działanie w tym kierunku zwrócił się do niej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W odpowiedzi sędzia Gersdorf napisała, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję KRS” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl