KRS wyznaczyła zespoły w postępowaniach nominacyjnych do Sądu Najwyższego

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur wyznaczył zespoły oceniające kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego w postępowaniach nominacyjnych – poinformował dziś PAP dział prasowy KRS. Zespoły ocenią 25 kandydatur zgłoszonych na 11 wakatów w SN.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił nabór 28 sierpnia. Spośród 11 stanowisk do obsadzenia są cztery w Izbie Cywilnej SN, trzy w Izbie Karnej i kolejne cztery w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach tego naboru wpłynęło 25 kandydatur. Ich oceną zajmą się zespoły powołane przez przewodniczącego KRS. Następnie Rada na posiedzeniu rozpatrzy wyniki prac zespołów i przedstawi rekomendacje prezydentowi.

W skład zespołu powołanego do wysłuchania kandydatów na sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wchodzą członkowie KRS: Leszek Mazur, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Rafał Ambrozik. W zespole oceniającym kandydatów do Izby Karnej SN znaleźli się: Wiesław Johann, Maciej Mitera, Paweł Styrna, Stanisław Piotrowicz. Natomiast w skład zespołu oceniającego kandydatów do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych weszli: Joanna Kołodziej-Michałowicz, Maciej Nawacki, Stanisław Gogacz i Krystyna Pawłowicz.

W naborze ogłoszonym 28 sierpnia do Izby Cywilnej wpłynęło 12 kandydatur. Zgłosili się: adwokat Lidia Bagińska, adwokat Marek Gruszka, radca prawny Krzysztof Grzesiowski, radca prawny Artur Ibek-Pasowicz, radca prawny Dariusz Jasiński, radca prawny Krzysztof Jewulski, sędzia sądu rejonowego Piotr Jędrzejewski, radca prawny Marek Jurczak, sędzia sądu okręgowego Dariusz Pawłyszcze, radca prawny Piotr Sokal, radca prawny Krzysztof Wesołowski i sędzia sądu okręgowego Waldemar Żurek.

Do Izby Karnej wpłynęło sześć kandydatur. Zgłosili się: sędzia sądu okręgowego Rafał Kierzynka, adwokat Marek Łopuszański, sędzia sądu apelacyjnego Marek Motuk, były sędzia Dariusz Sielicki, adwokat Łukasz Szatko oraz sędzia sądu okręgowego Igor Zgoliński.

Z kolei do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło siedem kandydatur. Zgłosili się: pracownik naukowy Leszek Bielecki, sędzia sądu okręgowego Edyta Bronowicka, radca prawny Wojciech Iwańczyk, radca prawny Rafał Krupiński, radca prawny Wojciech Maciejko, radca prawny Maciej Sieniawski i pracownik naukowy Jakub Stelina.

Jak informował we wrześniu przewodniczący KRS, wysłuchania kandydatów na sędziów SN przez zespoły możliwe będą prawdopodobnie w listopadzie, zaś finalizacja całej procedury i podjęcie uchwał może nastąpić w styczniu przyszłego roku. Leszek Mazur zaznaczył też, że terminy wysłuchań kandydatów będą wynikać z harmonogramu prac Rady.

Leszek Mazur stwierdził w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP, że „nie widzi bezpośredniego związku blokującego” pomiędzy procedurą zainicjowaną obwieszczeniem prezydenta z końca sierpnia, a wrześniowymi postanowieniami NSA o zabezpieczeniu dotyczącym poprzedniej procedury wyboru sędziów do SN zainicjowanej czerwcowym obwieszczeniem prezydenta.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało poprzednie obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN – do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywał ponad 180 kandydatur zgłoszonych na te stanowiska.

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej. Rada wyłoniła 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Na początku września sędzia Leszek Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Prezydent nie powołał wtedy – mimo rekomendacji Rady – dwóch osób. Natomiast w październiku prezydent powołał 27 osób na sędziów SN do pozostałych trzech izb.

We wrześniu NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał – w zaskarżonych częściach – wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów SN do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyłonionych w naborze zapoczątkowanym czerwcowym obwieszczeniem. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS. W ubiegłym tygodniu NSA uwzględnił kolejny wniosek o zabezpieczenie dotyczący powołania do Izby Cywilnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl