fot. PAP/Radek Pietruszka

Trwają sejmowe prace dotyczące Polskiego Ładu

W Sejmie ruszyły prace nad ustawami, które wchodzą w skład Polskiego Ładu. Tempo będzie wysokie. Czas goni, zwłaszcza w przypadku projektów podatkowych.

Premier Mateusz Morawiecki wiąże ogromne nadzieje z Polskim Ładem. Uzasadnia, że podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł pozwoli zostawić w kieszeniach Polaków 16,5 mld zł. Ma to być dużym krokiem w stronę budowy licznej klasy średniej.

– Chcemy, żeby klasa średnia przestała być marzeniem dostępnym dla nielicznych mieszkańców metropolii, a stała się rzeczywistością milionów polskich rodzin – wyjaśnia premier RP.

Projekty, które składają się na Polski Ład, są już procedowane w Sejmie. W przypadku ustawy podatkowej – właśnie tej, która ma podnieść kwotę wolną – prace na pewno nie zakończą się na tym posiedzeniu, co nie znaczy, że obozu rządzącego nie goni czas – mówi Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

– Jeżeli chcemy, żeby od 1 stycznia 2022 roku – tak jak zapowiadaliśmy te zmiany, które są bardzo oczekiwane – weszły w życie, to muszą być one podpisane do końca listopada. Wiemy, że w Senacie na pewno będzie to długo przetrzymywane – ocenia marszałek Sejmu.

Prace w Sejmie toczą się i dalej będą toczyć się w bardzo wysokim tempie. Połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego zajmowały się wczoraj zmianami w prawie budowlanym, które pozwolą szybciej postawić dom jednorodzinny.

– Z założenia chodzi o budynek do 70 m2 i liczący nie więcej niż dwie kondygnacje. Ma być to niewielki, prosty do wykonania budynek, który nie będzie oddziaływać na sąsiednie działki – wskazuje Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

Jutro Sejm zajmie się Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym w wysokości 12 tys. zł, dopłatami do paliwa rolniczego oraz programem, który ma gwarantować zakup mieszkania bez wkładu własnego.

TV Trwam News

drukuj