fot. PAP/Piotr Nowak

Sejm rozpoczął posiedzenie

Sejm rozpoczął dziś dwudniowe posiedzenie; posłowie zajmą się projektem zakładającym obniżenie podatku PIT z 17 proc. na 12 proc., zmianami przepisów o służbie zagranicznej oraz nowelą tzw. ustawy pomocowej. Posłowie wysłuchają też informacji o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

Przed rozpoczęciem obrad Sejm uczcił minutą ciszy pamięć górników, którzy zginęli w ostatnich wybuchach w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”.

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, poinformowała na początku posiedzenia, że porządek obrad został uzupełniony o informację ministra aktywów państwowych i minister klimatu i środowiska dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Wskazano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty w rublach za gaz z kontraktu jamalskiego.

Według PGNiG wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zapowiedziała, że podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

Premier Mateusz Morawiecki mówił we wtorek, że strona polska otrzymała groźby ze strony Federacji Rosyjskiej „związane m.in. ze sposobem płatności”. Oświadczył, że Polska trzyma się ustaleń oraz zapewnił, iż polskie magazyny gazu są wypełnione w 76 proc. i że poziom ten jest dużo wyższy niż w większości krajów Europy. Minister klimatu, Anna Moskwa, przekazała we wtorek wieczorem, że Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców.

Posłowie na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmą się projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Po zmianie przepisów rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Izba przystąpi też do drugiego czytania projektu nowelizacji tzw. ustawy pomocowej, który zakłada m.in. przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Rada Ministrów przyjęła ten projekt na wtorkowym posiedzeniu. Chodzi o przedłożony przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Posłowie mają również przeprowadzić drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Projektowane zmiany – jak pod koniec marca mówił rzecznik rządu Piotr Müller – mają pozwolić na ponowną weryfikację pracowników polskiej służby zagranicznej, zwłaszcza tych, którzy odbyli studia poza krajami sojuszniczymi Polski.

Sejm w czwartek ma przeprowadzić pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada, że od 1 lipca 2022 r. stawka podatku PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc., czyli o 5 pkt proc. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Jednocześnie wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.

Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie, w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld zł.

Sejm ma również przeprowadzić pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który został przedłożony przez ministra finansów. Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. W projekcie zostało zapisane zwolnienie z VAT dla importu towarów przez siły zbrojne innych państw członkowskich do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego (także zaopatrzenia ich mes bądź kantyn), jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO).

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl