fot. PAP/Radek Pietruszka

P. Szrot: Będą kolejne spotkania ws. Polskiego Ładu dotyczące realizacji zapowiedzianych zmian

Postulaty prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie Polskiego Ładu spotkały się z pełną otwartością i zrozumieniem rządu; będziemy kontynuować rozmowy o konkretnej realizacji zapowiedzianych zmian; będziemy kontynuować spotkania – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przekazał, że zażądał od Ministerstwa Finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt do Polskiego Ładu.

Wymienił w tym kontekście m.in. rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów tak, by osoby otrzymujące świadczenia do 12,8 tys. zł brutto nic nie straciły. Zapowiedział również m.in. zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

„Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł, bez względu na to, ile podatku zapłacili” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał także m.in., że będą nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym.

„Zasada będzie prosta – jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni” – powiedział premier.

Zadeklarował też m.in., że – jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci w 2022 r. na Polskim Ładzie – będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

Premier podziękował tym wszystkim, którzy – jak mówił – „zwrócili uwagę na potrzeby tej korekty”.

„Na przykład panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ale także organizacjom pożytku publicznego, które wskazywały na charakterystykę swojej działalności, także dziennikarzom i wszystkim, którzy całościowo popatrzyli na naszą reformę i zwrócili nam uwagę na pewne zmiany” – zaakcentował Mateusz Morawiecki.

Szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot, pytany o przedstawione zmiany oraz czy uwzględniają one postulaty prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie Polskiego Ładu – o których była mowa na środowym spotkaniu kierownictwa KPRP z przedstawicielami rządu – odparł: „Pan premier podziękował prezydentowi. My też chcielibyśmy tu zwrócić uwagę na pozytywną postawę rządu, jeśli chodzi o przedstawianie tych postulatów pana prezydenta. To się spotkało z pełną z otwartością, ze zrozumieniem”. Jak wskazał, rozmowy Kancelarii Prezydenta RP z przedstawicielami rządu ws. Polskiego Ładu odbywały się w dobrej atmosferze, „w dużej części te postulaty się ze sobą zetknęły”.

Minister pytany, które z zaprezentowanych dziś zmian w Polskim Ładzie postulował prezydent, powtórzył, że „niektóre się spotkały ze sobą tak naprawdę”.

„Na pewno kwestia wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dzieckiem. Tu rząd też uznał, jak zresztą słyszeliśmy od pana premiera, że to jest istotny problem. Też kwestia 1 proc. na organizacje pożytku publicznego, tu jak najbardziej rząd się zgodził i przygotowane zostaną rozwiązania w tym zakresie” – wyliczał szef Gabinetu Prezydenta RP.

„Są również kwestie związane z utratą prawa do ulgi dla klasy średniej w ciągu roku podatkowego, tu rząd też uznał wagę tego problemu. To będzie wymagało trochę więcej przygotowań prawodawczych, ale jestem przekonany, że to będzie właściwie rozwiązane” – kontynuował.

Jak zauważył, „rząd pochylił się również nad rozwiązaniami dotyczącymi emerytów i rencistów” oraz przedsiębiorców.

Paweł Szrot zaznaczył, że to kilka najważniejszych punktów, o których KPRP rozmawiała z przedstawicielami rządu.

„Staraliśmy się rządowi w tym zakresie pomóc i myślę, że efekt tego będzie osiągnięty” – ocenił.

Pytany, czy zaprezentowane dzisiaj przez premiera zmiany wyczerpują temat konsultacji Pałacu Prezydenckiego z rządem w zakresie Polskiego Ładu, zaprzeczył.

„Nie, będziemy obserwować i rozmawiać, jak wygląda już konkretna realizacja tych punktów, tych postulatów. Bo – przypominam – nie wszystko rząd może formalnie załatwić własnymi rozporządzeniami, niektóre rzeczy będą wymagały zmian ustawowych, a co za tym idzie udziału pana prezydenta” – podkreślił Paweł Szrot.

Pytany, czy ma również na myśli planowane projekty prezydenckie, odparł: „Na razie nad rozwiązaniami pracuje rząd, my uczestniczymy”.

„Już zaczęliśmy te spotkania, będziemy je kontynuować” – zadeklarował prezydencki minister.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl