Nowy spot PiS-u przed wrześniowym referendum

Sztab wyborczy PiS-u zaprezentował nowy spot dotyczący wrześniowego referendum. Kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło mówi w nim o swoim apelu do prezydenta ws. dopisania dodatkowych trzech pytań o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i prywatyzację Lasów Państwowych.

„Dlaczego chcę, żeby zadano te pytania? Ponieważ was słucham i chcę dla was dobrze pracować. To obywatele decydują jakiej chcą Polski. To wasz głos jest najważniejszy” –mówi w spocie Beata Szydło.

Spot jest dostępny w internecie i będzie prezentowany w telewizji. Na konferencji prasowej rzecznik sztabu PiS-u poseł Marcin Mastalerek powiedział, że sprawa rozszerzenia obecnego referendum jest bardzo ważna.

– Jest ważna dlatego, że podpisało się pod tymi wnioskami z pytaniami 6 mln obywateli. Jeżeli państwo Polskie, my wszyscy Polacy, wydajemy 100 mln zł na zorganizowanie referendum, to warto uszanować, a nawet trzeba uszanować głos tych 6 mln obywateli. Znowu słyszymy, że się nie da, że to niemożliwe, a my wiemy, że jest to możliwe. Mamy dwie ekspertyzy konstytucjonalistów i na pewno będziemy zabiegali o to, by te trzy pytania były dodane – podkreśla rzecznik sztabu PiS-u.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rozważy tę sprawę. Z zaprezentowanych przez PiS ekspertyz prawnych wynika, że są możliwe zmiany jak i uchylenie postanowienia w sprawie referendum. Wymaga to jednak zgody Senatu.

Szef sztabu wyborczego PiS-u senator Stanisław Karczewski odpowiedział także na zarzut dotyczący tego, że przed dniem referendum, planowane jest tylko jedno posiedzenie Senatu.

– Pan marszałek Borusewicz zawsze, w każdym momencie, może zwołać dodatkowe posiedzenie. Musi się ono odbyć w ciągu 14 dni od wniesienia wniosku przez prezydenta – wskazał senator.

Tymczasem z tajnego sondażu TNS Polska na zamówienie PiS-u, do którego dotarł jeden z dzienników wynika, że wyborcom PO zależy na dopisaniu do referendum dodatkowych pytań i chcą głosować wbrew swojej partii. Zgodnie z sondażem, jeśli pytanie dotyczące emerytur zostałoby dopisane, 53 proc. wyborów PO deklaruje opowiedzenie się przeciw emerytalnej reformie rządu D. Tuska. W przypadku pytania o sześciolatki w szkołach, aż 82 proc. wyborców PO deklaruje wyrażenie sprzeciwu wobec reformy MEN-u.

 

RIRM

drukuj