fot. flickr.com

Andrzej Duda otworzy Biuro Pomocy Prawnej

Jutro w Warszawie ruszy Biuro Pomocy Prawnej. To inicjatywa kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. Biuro poprowadzi europoseł PiS Janusz Wojciechowski. 

Andrzej Duda powiedział, że podróżując po Polsce w ramach kampanii wyborczej wysłuchał wiele historii o zwykłych ludzkich problemach.

– Wiele razy słyszałem: że państwo polskie jest opresyjne, że niszczy obywateli, że niszczą obywateli instytucje publiczne, organy administracji, że ludzie czują się jak przedmioty, że czują, iż przesuwa się ich z kąta w kąt, że zabiera się im różne rzeczy, że miesiącami nie otrzymują odpowiedzi, że wymiar sprawiedliwości fatalnie ich traktuje – takich problemów dzisiaj w Polsce jest ogromnie dużo –zaznacza Andrzej Duda.   

Otwarte drzwi prezydenta to wielka nadzieja na poprawę stanu polskiej sprawiedliwości – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

– Oczywiście prezydent nie jest ani najwyższym sędzią, ani prokuratorem, ale ma w ręku bardzo istotne instrumenty, ma prezydenckie prawo łaski. Prezydent może korygować, w drodze tego prawa, niektóre krzywdzące wyroki. Ma inicjatywę ustawodawczą. Bardzo wiele krzywd ludzkich wynika z tego, że prawo jest złe. To najlepiej widać na losach konkretnych ludzi. Ma wreszcie autorytet swojego urzędu, którego może używać po to, żeby – oczywiście nie ingerując w niezawisłość sędziowską i niezależność prokuratury – wskazywać na potrzebę bardziej dogłębnego zbadania niektórych spraw, zajęcia się nimi – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.   

Andrzej Duda zapowiedział, że po wygranych wyborach prezydenckich, biuro ma być przekształcone w Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej.

RIRM

drukuj