Prezydent wysłał do Senatu projekt dot. referendum ws. JOW-ów

Prezydent Bronisław Komorowski w środę skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego. Jak poinformował, proponowany termin referendum to 6 września. 

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy chcą wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, czy chcą likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.

Posiedzenie Senatu zaplanowano na dwa dni przed II turą wyborów prezydenckich, a więc decyzja o dalszych losach projektu może zapaść przed jak i po głosowaniu.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski podkreśla, że inicjatywa prezydenta to nic innego jak akt desperacji. Zwraca uwagę, że przez pięć lat prezydent był głuchy na inicjatywy obywateli.

– To pokazuje olbrzymią desperacje prezydenta i jego otoczenia, które widzi, że po prostu te wybory najprawdopodobniej przegra. „Rzutem na taśmę” próbuje jakąś część wyborców, którzy oddali głosy na Pawła Kukiza, przeciągnąć na swoją stronę. Nie sądzę, żeby JOW-y były tylko i wyłącznie powodem dla którego ludzie głosowali na Pawła Kukiza. Co piąty wyborca, który oddał na niego głos, to jest wyraz sprzeciwu wobec tego kształtu państwa, który zbudowało PO – wobec tego sposobu sprawowania władzy, stylu władzy, braku perspektyw dla młodzieży, stosunku państwa do osób najsłabszych, najuboższych, chorych, to jest też brak perspektyw dla młodego pokolenia – stwierdza poseł Arkadiusz Mularczyk.

Wczoraj Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt zmian w konstytucji, umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl