[TYLKO U NAS] B. Nowak: Dzieci, które dzisiaj przychodzą do szkół są bardzo często zainfekowane złymi wiadomościami, stąd tak ważna jest praca wychowawcza na początku roku szkolnego

Dzieci, które dzisiaj przychodzą do szkół od pierwszego września, są bardzo często zainfekowane złymi wiadomościami, stąd tak szalenie ważna jest praca wychowawcza na początku roku szkolnego, żeby wyprostować pewne sprawy, powiedzieć dzieciom, jaka jest prawda i uczyć je według tego: piękno, prawda i dobro. To są te wartości, które mamy dzieciom przekazywać – mówiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Już za moment rozpoczyna się nowy rok szkolny. Małopolska kurator oświaty zaznaczyła, że po poprzednich doświadczeniach związanych z pandemią szkołę czeka wiele wyzwań.

– Dzisiaj zadania dorosłych są szczególnie odpowiedzialne. Dzieci, przychodząc do szkoły, muszą poczuć się bezpieczne. Jest to naprawdę wielkie wyzwanie, kiedy wiemy, że najpierw zetknęły się one z wszystkimi zaporami, które mają paradoksalnie chronić, czyli najpierw są urządzenia na wejściu do szkoły, które mierzą temperaturę, które każą dezynfekować ręce, potem są informacje, że w przestrzeni wspólnej należałoby nosić maseczki itd.  To są sytuacje, które ograniczają w jakiś sposób wolność tego młodego człowieka i mówią: „Stop, uważaj, jest jakieś zagrożenie” i to jest sytuacja niekomfortowa – zaznaczyła Barbara Nowak.

„Podstawowym zadaniem dorosłych jest minimalizowanie stresu” – wskazała gość „Aktualności dnia”.

– Zbudowanie takiego miejsca, gdzie uczeń będzie czuł się bezpieczny. Jeżeli są materialne przeszkody w dobrym poczuciu ucznia, to trzeba zadbać o to trochę inaczej i proszę oraz apeluję o to, żeby nauczyciele bardzo mocno zaakcentowali komunikaty do swoich uczniów: „Jestem przy tobie, obojętnie co będzie się działo”, „Jestem przy tobie po to, żeby ci pomóc” (…) Żeby w szkole spotkał ich spokój, harmonia i wielka troskliwa opieka dodała.

Jak podkreśliła Barbara Nowak, musimy od nowa kształtować młodych ludzi.

– Widzimy, że dzisiaj wychowanie do dobra, do piękna i do prawdy jest tym, co jest trwałe, co kształtuje trwałe społeczeństwa, a tam, gdzie weszła ideologizacja – tak jak dzisiaj neomarksistowska na Zachodzie – tam wszystko się sypie, tam ludzie są niepewni, a zwłaszcza  młody człowiek, który jeszcze nieukształtowany, nie ma możliwości zafunkcjonować bez fundamentu. Dajmy młodym ludziom fundament nauki, wiedzy, pokazujmy to, co dobre, to co piękne; to, co prawdziwewyjaśniła.

Narastają ataki na ministra edukacji ze względu na blokadę tzw. edukatorów. Środowiska liberalno-lewicowe, w tym organizacje LGBT, zapowiadają na 1 września protest [więcej].

Prawda jest taka, że wojna cywilizacyjna trwa. Prawda jest też taka, że każdy musi być tego świadomy, że środowiska ideologizujące, środowiska, które pragną seksualizacji dzieci czy środowiska, które niszczą i które są absolutnie niezgodne z naszym polskim przekazem prawa i nie są zgodne z polityką edukacyjną państwa polskiego, starają się wszelkimi sposobami mieć wpływ na młodych ludzi. Tak jak w tych wszystkich tzw. paradach równości mówią: „Idziemy po wasze dzieci”, „Wasze dzieci będą takie jak my” i wskazują na siebie jako osoby obsceniczne, wulgarne, bez żadnych wartości. Cywilizacyjną sprawą jest dzisiaj ochrona młodych ludzi i w każdej szkole musi być ona szczelna. To jest wymaganie wobec każdego dyrektora i nauczyciela, i takie wymagania my, kuratorzy, wobec dyrektorów szkół formułowaliśmy na naszych spotkaniach przed rozpoczęciem roku szkolnegozwróciła uwagę małopolska kurator oświaty.

Gość Radia Maryja zauważyła, że bardzo ważna jest praca z uczniami już od początku roku szkolnego.

Dzieci, które dzisiaj przychodzą do szkół od pierwszego września, są bardzo często zainfekowane złymi wiadomościami, stąd tak szalenie ważna jest praca wychowawcza na początku roku szkolnego, żeby wyprostować pewne sprawy, powiedzieć dzieciom, jaka jest prawda i uczyć je według tego: piękno, prawda i dobro. To są te wartości, które mamy dzieciom przekazywać dodała.

Całą rozmowę z Barbarą Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj