Od środy przerwa świąteczna w szkołach

23 grudnia rozpoczyna się bożonarodzeniowa przerwa świąteczna w szkołach. Potrwa do 4 stycznia. Niedługo po niej rozpoczynają się ferie zimowe.

Formalnie przerwa świąteczna z okazji Bożego Narodzenia potrwa do 31 grudnia włącznie. Ponieważ jednak 1 stycznia, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w piątek, a w sobotę i niedzielę nie ma lekcji, uczniowie wrócą do szkół dopiero w poniedziałek 4 stycznia. Po dwóch dniach zajęć znów będą mieli wolne 6 stycznia, kiedy przypada święto Trzech Króli, również dzień ustawowo wolny od pracy.

Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, dyrektorzy szkół mogą zdecydować o dodatkowych dniach wolnych w szkole.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska w specjalnym liście do dyrektorów szkół i nauczycieli przypomina, że choć zimowa przerwa świąteczna jest dla uczniów czasem wolnym od zajęć dydaktycznych, to te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego.

Dlatego zwróciła się z prośbą o zorganizowanie zajęć opiekuńczo-wychowawczych przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice zgłoszą taką potrzebę, choć jak zaznaczyła przepisy prawa wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych.

Niedługo po przerwie świątecznej zaczną się zimowe ferie szkolne. 2-tygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 16 stycznia a 28 lutego. Dwutygodniowe ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Jako pierwsi – od 16 stycznia do 1 lutego – wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 30 stycznia do 14 lutego przerwę w naukę będą mieli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni – od 13 do 28 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji świąt wielkanocnych – będzie od 24 do 29 marca.

Terminy ferii i przerw w nauce podaje co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj