Rusza ogólnopolska debata o systemie edukacji

W poszczególnych województwach rozpoczyna się dziś ogólnopolska debata pod hasłem „Uczeń – Rodzic – Nauczyciel. Dobra Zmiana”. Rozmowy potrwają do połowy maja. Ich wyniki zostaną przedstawione 27 czerwca w Toruniu.

W lipcu lub sierpniu – jak zapowiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska – resort  przedstawi projekt zmian systemu edukacji w Polsce. Reforma systemu ma być realizowana od 2017 r. i będzie dotyczyć m.in. podstaw programowych, podręczników oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Aby zmiana była skuteczna, musi trwać kilka lat – podkreśliła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

– W lipcu lub w sierpniu przygotujemy założenia do ustawy i znowu poddamy to ostrej krytyce i konsultacjom. Myślę, że nie było jeszcze takiej zmiany i takiej społecznej dyskusji, bo niby badania mamy nie najgorsze, ale tak naprawdę każdy uczestnik tego systemu jest niezadowolony.  W związku z tym, żeby go dobrze zamienić, nie popełnić błędu, uzyskać za kilka lat taki efekt, jaki sobie wymarzyliśmy, trzeba to robić razem ze społeczeństwem. W 2017 roku rozpoczyna się zmiana systemu – zmiana podstaw programowych, zmiana podręczników, zasad i funkcjonowania systemu edukacji łącznie z doskonaleniem zawodowym nauczycieli – mówiła Anna Zalewska.

Minister zapowiedziała, że chodzi o  rozwijanie kompetencji związanych z nauczaniem matematyki, informatyki i języka obcego, ale także z nauką historii i języka ojczystego. To znajomość historii – jak dodała minister – kształtuje patriotyzm, poczucie własnej tożsamości i poczucie bezpieczeństwa. Służy to wychowaniu człowieka, który „nie poddaje się manipulacji, potrafi poruszać się po świecie informacji” – stwierdziła szefowa MEN-u.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl