Będzie niższy VAT na paliwo. Do zera obniżona zostanie stawka VAT na żywność, a także na nawozy

Rząd przyjął we wtorek Tarczę antyinflacyjną 2.0. Od pierwszego lutego będzie niższy VAT na paliwo. Do zera obniżona zostanie stawka VAT na żywność, a także na nawozy.

W grudniu 2021 roku inflacja wyniosła aż 8,6 procent. Eksperci prognozują, że najbliższych miesiącach osiągnie ona dwucyfrowy wynik. To bardzo poważne obciążenie dla domowych budżetów. Aby poprawić sytuacje drastycznie rosnących cen, rząd wprowadził Tarczę antyinflacyjną 2.00 

https://twitter.com/PremierRP/status/1472897071086718979

– To tarcza, która przede wszystkim ma chronić polskie rodziny i obniża podatki. To tarcza, która ma zadziałać pozytywnie na całe państwo, nie tylko pozytywnie pod kątem obniżenie inflacji, oczekiwań inflacyjnych, ale przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzypowiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

 

https://twitter.com/PremierRP/status/1480901014026964992

 

W ramach nowej tarczy rząd obniżył do zera VAT na żywność i nawozy, a na paliwa do 8 procent. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego 2022 roku przez sześć miesięcy.

– Na pylonach na stacjach benzynowych Polacy zobaczą jeszcze niższe ceny paliwa, mam nadzieję, że już za 3, najpóźniej za 4 tygodnie. Wpływ, który szacujemy na ceny litrów paliwa, ropy, oleju napędowego to ok. 60 groszy, może nawet do 70 groszy. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie – mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców, którzy handlują żywnością, aby odpowiednio obniżyli ceny produktów.

– To jest bardzo ważne, bo to nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców. To jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego. To najniższa stawka VAT w Unii Europejskiej, którą obniżamy do zera. To powoduje, że na każdy produkt powinny spaść ceny również od 1 lutego – wskazał premier RP.  

Rozwiązania, jakie proponuje polski rząd, mają przede wszystkim pomóc przetrwać ten najtrudniejszy okres tym osobom, które zarabiają mniej niż średnia krajowa – mówił dr Bartosz Michalski, ekonomista.

– Jak pokazują statystyki ok. 2/3 polskiego społeczeństwa zarabia mniej niż średnia krajowa, a zatem to są rozwiązania ukierunkowane głównie na tych, którzy zarabiają słabiej i dla których właśnie te wydatki na energię, na żywność, które dzisiaj tak bardzo mocno rosną w wyniku inflacji i kosztów po stronie przedsiębiorców, po to, żeby dać jakiś oddech tym rodzinom – zaznaczył ekspert.  

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld złotych. Tu  – jak zwraca uwagę ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski – kluczowe jest to, skąd będą finansowane obniżki podatków.

– Jeśli będziemy obniżki finansowali przez dodatkowe zadłużanie, to krótkoterminowo oczywiście dla społeczeństwa będzie to ulga. Natomiast niestety przerzucamy na przyszłe lata albo na przyszłe pokolenia konieczność spłaty tego długu. Jeśli byśmy te obniżki podatków finansowali albo z obcięcia pewnych wydatków rządowych, albo finansowalibyśmy z powiększenia się PKB Polski tzn. z uwolnienia się energii gospodarczej, energii przedsiębiorców, energii Polaków, abyśmy byli w stanie wytworzyć więcej bazy podatkowej i wtedy możemy zachować dotychczasowe wydatki, obniżając jednocześnie procentowo poszczególne podatki – podkreślił ekonomista.

Przyczyny inflacji rząd upatruje w manipulacjach Gazpromu i polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Polska chce m.in. reformy systemu ETS, czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Rząd przyjął we wtorek także projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu – mówiła minimetr klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

– Po wejściu w życie tej ustawy, którą dzisiaj przyjęliśmy na Radzie Ministrów z automatu każda spółdzielnia, każda wspólnota mieszkaniowa będzie korzystała z taryfy, tak jak obywatel, który korzysta z gazu w indywidualnym gospodarstwie domowym, w indywidualnym domu jest objęty taryfą, z automatu te grupy będą objęte taryfą z wyrównaniem od 1 styczniazwróciła uwagę Anna Moskwa.

W życie weszły już zapisy pierwszej tarczy antyinflacyjnej. Uzupełniły m.in. obniżone stawki VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło systemowe. Można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować najuboższym Polakom podwyżki cen energii. 4,7 mld zł podatku osłonowego trafi do 7 mln polskich rodzin.

https://twitter.com/PremierRP/status/1480901014026964992

Obywatele z zainteresowaniem podeszli do tego instrumentu i oceniają go bardzo pozytywnie. Co świadczy o tym, że np. Białymstoku w pierwszym tygodniu funkcjonowania złożono ok. 500 wniosków, np. w Świdniku  został stworzony oddzielny punt tylko do rozpatrywania dodatku. Można otrzymać od 400 do ponad 1400 złwskazała minister klimatu i środowiska.

 

Wnioski złożone w gminie do 31 stycznia będą wypłacane w dwóch równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia. Natomiast osoby, które złożą wniosek do końca października, otrzymają dodatek w jednej wypłacie. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl