fot. januszszewczak.wordpress.com

J. Szewczak o wyłudzeniach VAT-u: To był jawny rabunek w biały dzień

Skala zaniedbań, skala bezkarności dla tego typu przestępczości finansowej była niesłychana w poprzednich latach w Polsce. Można powiedzieć, że to był jawny rabunek w biały dzień – podkreśla poseł Janusz Szewczak. Ekonomista odniósł się do danych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która prowadziła w pierwszej połowie 2017 roku 122 śledztwa związane z wyłudzeniami podatku VAT, akcyzy i ceł.

Szacunkowe potencjalne straty Skarbu Państwa wynikające z treści zawiadomień w tych sprawach to ok. 3 mld 300 mln zł – podał Wydział Komunikacji Społecznej w biurze ministra koordynatora służb specjalnych. Wskazał też, że w pierwszym półroczu ABW zatrzymała do spraw ekonomicznych 119 osób.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i ekonomista Janusz Szewczak mówi, że widać wyraźny spadek dużych VAT-owskich wyłudzeń. Zwraca też uwagę, że za rządów PO-PSL takie przestępstwa nie spotykały się prawie z żadną reakcją.

– Skala zaniedbań, skala bezkarności dla tego typu przestępczości finansowej była niesłychana w poprzednich latach w Polsce. Można powiedzieć, że to był jawny rabunek w biały dzień. Każdy, kto chciał zostać bardzo bogatym człowiekiem i to bardzo szybko, nie musiał parać się prostytucją, ani handlem narkotykami, ani przemytem towarów. Wystarczyło zażądać zwrotu VAT, nawet jeśli nie istniała firma, nie świadczyła żadnych usług, żadnej produkcji, działalności – wskazuje pos. Janusz Szewczak.

W ubiegłym tygodniu prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał wytyczne dotyczące zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwach związanych z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu VAT.

Prokurator Generalny uzasadniając swoją decyzję powiedział, że konieczna jest zdecydowana i skuteczna walka z przestępczością VAT-owską, bo na tych oszustwach tracimy wszyscy.

RIRM

drukuj