J. Szewczak o wyłudzeniach VAT-u: To był jawny rabunek w biały dzień

Skala zaniedbań, skala bezkarności dla tego typu przestępczości finansowej była niesłychana w poprzednich latach w Polsce. Można powiedzieć, że to był jawny rabunek w biały dzień – podkreśla poseł Janusz Szewczak. Ekonomista odniósł się do danych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która prowadziła w pierwszej połowie 2017 roku 122 śledztwa związane z wyłudzeniami podatku VAT, akcyzy i ceł.

Szacunkowe potencjalne straty Skarbu Państwa wynikające z treści zawiadomień w tych sprawach to ok. 3 mld 300 mln zł – podał Wydział Komunikacji Społecznej w biurze ministra koordynatora służb specjalnych. Wskazał też, że w pierwszym półroczu ABW zatrzymała do spraw ekonomicznych 119 osób.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i ekonomista Janusz Szewczak mówi, że widać wyraźny spadek dużych VAT-owskich wyłudzeń. Zwraca też uwagę, że za rządów PO-PSL takie przestępstwa nie spotykały się prawie z żadną reakcją.

– Skala zaniedbań, skala bezkarności dla tego typu przestępczości finansowej była niesłychana w poprzednich latach w Polsce. Można powiedzieć, że to był jawny rabunek w biały dzień. Każdy, kto chciał zostać bardzo bogatym człowiekiem i to bardzo szybko, nie musiał parać się prostytucją, ani handlem narkotykami, ani przemytem towarów. Wystarczyło zażądać zwrotu VAT, nawet jeśli nie istniała firma, nie świadczyła żadnych usług, żadnej produkcji, działalności – wskazuje pos. Janusz Szewczak.

W ubiegłym tygodniu prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał wytyczne dotyczące zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwach związanych z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu VAT.

Prokurator Generalny uzasadniając swoją decyzję powiedział, że konieczna jest zdecydowana i skuteczna walka z przestępczością VAT-owską, bo na tych oszustwach tracimy wszyscy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl