fot. PAP/Radek Pietruszka

Główne wnioski raportu podsumowującego prace komisji ds. VAT

W Sejmie szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała zaprezentował główne wnioski raportu podsumowującego prace komisji. Swój własny raport przygotowali posłowie opozycji.

Brak działań systemowych lub działania interwencyjne; bierność organów państwa i najwyższych osób państwie; wprowadzanie rozwiązań wprost rozszczelniających system podatkowy; nieuzasadnione spowalnianie we wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u – to najważniejsze wnioski zawarte w raporcie.

Szef komisji śledczej zaznacza, że doszło do ewidentnego naruszania interesu ekonomicznego państwa. Konkluzja raportu to odpowiedzialność karna i konstytucyjna. W przypadku tej pierwszej, komisja kierowała wnioski do prokuratury.

Jeśli chodzi o odpowiedzialność konstytucyjną, w raporcie zawarto wskazania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu byłych premierów: Ewy Kopacz i Donalda Tuska, a także byłych ministrów finansów: Jana Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka.

O tym, co dalej będzie działo się z raportem mówi członek komisji poseł Wojciech Murdzek.

 – Na pewno jest tak, że do tej wersji o charakterze roboczym będą posłowie mogli składać uwagi, propozycje jakichś korekt. Następnie w zależności od ilości będziemy na komisji przyjmować lub odrzucać te wnioski, ażeby raport nabrał końcowego kształtu i był gotowy do przedstawienia Sejmowi – wskazuje Wojciech Murdzek.

Członkowie komisji będą mieli teraz dwa tygodnie na zgłaszanie poprawek i uwag.

Raport zostanie zaprezentowany wszystkim posłom na sali plenarnej Sejmu najprawdopodobniej na wrześniowym posiedzeniu izby. Przedstawiony projekt krytykuje opozycja, według której jest to jedynie gra polityczna, obliczona na efekt przedwyborczy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj